Libušín a Maměnka Pustevny
del
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramabillede af Richard Toman EXPERT Taget 10:35, 12/12/2010 - Views loading...

Advertisement

Libušín a Maměnka Pustevny

The World > Europe > Czech Republic

Tags: priroda

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Libušín a Maměnka

Tato ojedinělá památka byla vystavěna v roce 1899 arch. D. Jurkovičem a stavitelem Urbánkem ze Vsetína. Od roku 1995 je soubor staveb na Pustevnách evidován jako Národní kulturní památka. Od tohoto roku se stal vlastníkem areálu stát s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které začalo s rekonstrukcí objektu Maměnky v roce 1999. Při ní bylo dbáno na to, aby zůstala zachována původní autentičnost stavby, stavební prvky a architektonické články se všemi detaily (zejména dveře, okna, zábradlí, stropy).
Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku, jehož prvky jsou zachovány v depotáři muzea. Zásadou bylo zachování "ducha" původního nábytku a jeho transponování do nové podoby se zachováním nosných výtvarných prvků (vějíř).

comments powered by Disqus

Billeder tæt på Czech Republic

map

A: Pustevny - Libusin - Mamenka

Af Vlastislav Tauterman, 10 meter væk

Pustevny - Libusin - Mamenka

Pustevny - Libusin - Mamenka

B: Pustevny

Af Richard Toman, 40 meter væk

Pustevny

C: Pustevny - Square

Af Vlastislav Tauterman, 80 meter væk

Pustevny - Square

Pustevny - Square

D: Koliba Valaska Pustevny

Af Richard Toman, 170 meter væk

Koliba Valaska Pustevny

E: Pustevny - Panorama in Summer

Af Vlastislav Tauterman, 480 meter væk

Pustevny - Panorama in Summer

Pustevny - Panorama in Summer

F: Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

Af Vlastislav Tauterman, 590 meter væk

Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

G: Cyrilka na Pustevnách

Af Richard Toman, 590 meter væk

Vyhlídka zvaná Cyrilka v podobě drobného altánu s cibulovitou střechou. Nabízí výhledy jak na sever, ...

Cyrilka na Pustevnách

H: Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Af Petr Kolčář, 590 meter væk

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

I: Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

Af Vlastislav Tauterman, 950 meter væk

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

J: Pustevny výhled na Frenštát pod radhoštěm

Af Richard Toman, 950 meter væk

Pustevny výhled na Frenštát pod radhoštěm

Dette panorama blev taget i Czech Republic

Dette er et overblik over Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Del dette panorama