0 Likes

Libušín a Maměnka Pustevny
Czech Republic

Libušín a Maměnka

Tato ojedinělá památka byla vystavěna v roce 1899 arch. D. Jurkovičem a stavitelem Urbánkem ze Vsetína. Od roku 1995 je soubor staveb na Pustevnách evidován jako Národní kulturní památka. Od tohoto roku se stal vlastníkem areálu stát s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které začalo s rekonstrukcí objektu Maměnky v roce 1999. Při ní bylo dbáno na to, aby zůstala zachována původní autentičnost stavby, stavební prvky a architektonické články se všemi detaily (zejména dveře, okna, zábradlí, stropy).

Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku, jehož prvky jsou zachovány v depotáři muzea. Zásadou bylo zachování "ducha" původního nábytku a jeho transponování do nové podoby se zachováním nosných výtvarných prvků (vějíř).

View More »

Copyright: Richard Toman
Type: Spherical
Resolution: 9256x4628
Uploadet: 13/12/2010
Opdateret: 03/09/2014
Visninger:

...


Tags: priroda
comments powered by Disqus

Vlastislav Tauterman
Pustevny - Libušín a Maměnka
Richard Toman
Pustevny
Vlastislav Tauterman
Pustevny - Square
Richard Toman
Koliba Valaska Pustevny
Vlastislav Tauterman
Pustevny - Panorama in Summer
Vlastislav Tauterman
Pustevny - Lookout Tower Cyrilka
Richard Toman
Cyrilka na Pustevnách
Petr Kolčář
Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains
Vlastislav Tauterman
Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem
Richard Toman
Pustevny výhled na Frenštát pod radhoštěm
Richard Toman
Pustevny panorama
Richard Toman
Socha Radegasta
Martin Broomfield
Reclining Buddha Cave Temple Dambulla, Sri Lanka
Zibo Wei
Kyaikhtiyo
Bernd Kronmueller
Dinorwic slate quarry
Evgeny Efimov
Boracay waterfront, Philippines
Laszlo Padar
Fisherman's Bastion bluehour
Pavel Bogdanov
Zmeika mountain in winter
Tom Sadowski
Great Falls Balloon Festival 2010 in Lewiston and Auburn Maine, USA
Tina Gauer & Oli Burle - www.360tourist.net
Lagoon sunset in Taba Heights, Egypt
Johannes Span
Rattenberger Advent1
Francesco Favalesi
Morning winter at Pietra Perduca
Toni Garbasso
Marsala fish market
ALBANI RAMOS
FONTE DA MÃE D'AGUA
Richard Toman
Karviná - Lodičky Park Boženy Němcové 3
Richard Toman
Zámek Petrovice - Petrovice u Karviné
Richard Toman
Ostravice Peřeje
Richard Toman
Cesta na chatu Filipka
Richard Toman
Cesta na chleb vrchol 2
Richard Toman
Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
Richard Toman
Zoo Zlín Lešná u Kaktusu
Richard Toman
Dinopark Ostrava - Deinonychus
Richard Toman
Lesopark Dubina na Piskovišti
Richard Toman
Nová Karolína Ostrava
Richard Toman
Praděd Kamenný mostík
Richard Toman
Javorový vrch u Chaty Horské služby
More About Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.Text by Steve Smith.