Old Church - Rajecke Teplice
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Slavomír Lapka EXPERT Taken 16:01, 23/04/2012 - Views loading...

Advertisement

Old Church - Rajecke Teplice

The World > Europe > Slovakia

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Miestny kostolík Nanebovzatia Panny Márie, ktorý bol postavený pred 90 rokmi a posvätený 15. augusta 1909 nitrianskym biskupom Viliamom Batthyánym. Kostolík je neogotická jednoloďová stavba o dĺžke 18. metrov a šírke 6. metrov. Svätyňa má viacuhlový uzáver. Priestory sú zaklenuté lunetovými klenbami a medziklenbovým pásom, zbiehajúcim do plastických konzol. Loď zakončuje predsieň, nad ktorou je chór. Vo vstavanej veži sú 3. zvony. Najstarší z nich z roku 1909 má priemer 50 cm a je zasvätený Nanebovzatej Panne Márii. Druhý zvon o priemere 66 cm je zasvätený svätému Ladislavovi. Vo veži sú hodiny. Fasádu charakterizuje dvojfarebné kvádrovanie a neogotické architektonické články. Kaplnka i veža sú pokryté medeným plechom. Vnútorné zariadenie kostolíka je tiež neogotické. Vyrezávaný drevený oltár zhotovil majster Hausner z Budapešti. V jeho strede je socha Panny Márie s Ježiškom na ľavej ruke a s berlou v pravej ruke, po stranách sú sochy patrónky farského kostola v Konskej svätej Kataríny a svätej Barbory. (Pôvodne tu boli sochy sv. Ladislava a Imricha.) V lodi sú drevené reliéfy sv. Petra a Pavla, ako aj sv. Cyrila a Metoda z roku 1933. Krížovú cestu gotického štýlu vytvoril miestny rezbár J. Pekara. (Zhotovil aj Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej). V predsieni vo výklenku je socha sv. Antona Paduánskeho.

comments powered by Disqus

Nearby images in Slovakia

map

A: Old and New Church - Rajecke Teplice

by Slavomír Lapka, 20 meters away

Old and New Church - Rajecke Teplice

B: Churches - Rajecke Teplice

by Miroslav Olesnanik, 20 meters away

Churches - Rajecke Teplice

C: hurch of the Sacred Heart - Interior

by Slavomír Lapka, 40 meters away

hurch of the Sacred Heart - Interior

E: Square - Rajecke Teplice

by Slavomír Lapka, 230 meters away

Prítomnosť kúpeľov a krásne prostredie priviedli do Rajeckých Teplíc viaceré podniky, ktoré tu začali...

Square - Rajecke Teplice

F: Rajecke Teplice

by Mikropolis, 270 meters away

City of Rajecke Teplice

Rajecke Teplice

G: Rajecke Teplice - park

by Miroslav Olesnanik, 390 meters away

Rajecke Teplice - park

H: Rajecke Teplice - park

by Miroslav Olesnanik, 420 meters away

Rajecke Teplice - park

I: Wedding Marek&Monika Jožko&Lenka Martin&Katka

by Pavol Sandor, 460 meters away

Takto sme sa tu spolu odfotili. Možno v budúcnosti sa ešte stretneme a zoznámime sa. Nech Vás všetkýc...

Wedding Marek&Monika Jožko&Lenka Martin&Katka

This panorama was taken in Slovakia, Europe

This is an overview of Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.

The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.

Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".

Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.

Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights.

In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. 

Text by Steve Smith.

Share this panorama