0 Likes

Slovakia beckov hrad 5
Slovakia

Beckovský hrad s podhradskou osadou tvorí dôležitú súčasť dejín Slovenska. Ako strážny hrad nad dôležitým brodom Váhu v priestore „Beckovskej brány" bol nedobytným hradom. Do polovice 13. stor. zaberal len vrcholovú plochu brala vymedzenú hradbami, ktoré sledovali okraj skaly. Na najvyššom mieste stál dvojpodlažný palác s cisternou. Na prelome storočia vznikla hranolová veža -„Doujou." V 14. stor. vykopali studňu, po obvode múrov postavili hospodárske budovy a na južnej strane otvorenú vežu. Je možné, že

v časti prestavby sa uskutočnili za panstva Matúša Cáka Trenčianskeho, ktorý vlastnil hrad do svojej smrti vr. 1321, kedy sa Beckov vrátil do rúk kráľa.
V r. 1388 dostal hrad do dedičnej dŕžavy Stibor zo Stiboríc, verný rytier kráľa Žigmunda Luxemburského, až do svojej smrti v r. 1414 zastával hodnosť sedmohradského vojvodu. Prestavba hradu trvala niekoľko desaťročí. Dolné nádvorie po prestavbe bolo určené pre posádku a hospodárske budovy. Horný hrad na vrchole brala bol sídlom pána. Na západnej strane, kde už nezostal priestor na výstavbu ďalšieho krídla viedla cez obvodový hradný múr dvojpodlažná uzavretá pavlač, pričom na najvyššom mieste bola rozšírená smerom von o obrannú galériu. Vybudoval nový západný palác prepojený vstupnou chodbou so sedíliami. Horný hrad tvoril uzavretý komplex budov, bol samostatným obranným celkom, dostať sa doň bolo možné z dolného nádvoria cez padací most a niekoľko etážových priestorov.
Vysoké kolmé bralo bolo chránené Váhom, ktorý tiekol tesne pod hradnou skalou. Západný palác slúžil na reprezentatívne účely. V Stiborových časoch sa vzácne používalo už aj okenné sklo. Dôležitou súčasťou bola hradná kaplnka, dal ju vybudovať Stibor, bola priamo spojená s prvým poschodím obytného traktu a bola rovnako prepychová ako celý palác. Maliarska výzdoba kaplnky bola skvostom ako i 182 cm vysoká madona (teraz umiestnená v kostole v Koryčanoch na Morave).
Beckov po prestavbe uskutočnenej Stiborom sa stal jednou z najluxusnejších rezidencií tých čias. Tak to bolo i za Bánfiovcov, ktorí vlastnili hrad až do vymretia rodu v r. 1644. Po rozdelení medzi príbuzné šľachtické rody hrad chátral, v roku 1729 ho zničil požiar.

View More »

Copyright: Miroslav olešnaník
Type: Spherical
Resolution: 11332x5666
Uploaded: 29/06/2009
Updated: 20/02/2012
Views:

...


Tags: slovakia; castle; beckov
comments powered by Disqus

Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 3
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 4
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 2
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 1
Sergej Esnault
Opustený židovský cintorín pri hrade Beckov - Slovakia
Miroslav Olešnaník
Slovakia zelena voda topfest2009
Miroslav Olešnaník
EFFLEURAGE Sauna Masage 2
Miroslav Olešnaník
EFFLEURAGE Sauna Masage 1
Tristo Sestdesiat
Between two ponds
Pavol Sandor
Čachtice castle tower
Pavol Sandor
Castle Čachtice northern gateway
Pavol Sandor
Čachtice upper castle courtyard castle
Sergei Alexandrov
Burano, VE, Italia
Paul Linden
Mystical Black Forest Germany
jacky cheng
2012-Chengdu - wangjiang Park-15
Studio Mambeau - Martijn Baudoin
Nascar Racetrack I-80 Speedway, Greenwood, NE
Michael Malag
Sharq seaside sunrise
Henrik Fessler
The Milky Way Over Rakow Mecklenburg Germany
Marek Lomnicky
Matterhorn from under the Hörnli ridge
Kudo Kenji Photograph
Crystal Serenity & Queen Elizabeth at Corfu-Κέρκυρα
Olley
Cape Royal
Paul Mears
Frankland Islands
Cheng Gang
Night of Beishan Road
Y Takeichi
Evening view from Tokyo Skytree
Miroslav Olešnaník
Rakova Kukolanka in winter
Miroslav Olešnaník
Slovakia nizke tatry 2012 pve cierny vah horna nadrz
Miroslav Olešnaník
Oravska Lesna village in winter
Miroslav Olešnaník
Slovakia novot 2013 furmanske dni psie zaprahy
Miroslav Olešnaník
St. Svorad and Benedict church - Hvozdnica HDR
Miroslav Olešnaník
Hlbocka valley - rocky glen
Miroslav Olešnaník
Statue - Andrej Hlinka - Father of the Nation
Miroslav Olešnaník
Ski center Martinky, near to the top
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 2
Miroslav Olešnaník
Home terrace
Miroslav Olešnaník
Slovakia bytca 2011 sobasny palac 1
Miroslav Olešnaník
streat of Pavol Országh Hviezdoslav
More About Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights. In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. Text by Steve Smith.