0 Likes

Javorový vrch Horská chate
Czech Republic

Středisko se nachází v oblasti Těšínských Beskyd ve výšce 968 m.n.m., asi 40 Km od Ostravy a 10 km od Třince. Z Javorového jsou nádherné rozhledy do širokého okolí na polskou stranu Beskyd a za pěkného počasí jsou vidět i Tatry a Jeseníky. Pro lyžaře a snowboardisty máme 3 sjezdovky 300m - pro začátečníky, 750 m pro pokročilé a extrémně prudký svah 400m. Kvalitní podmínky zabezpečují tři vleky Tatrapoma, umělé zasněžování sněžnými děly a každodenní úprava sjezdovek sněžnou rolbou. Nezapomenutelným zážitkem je díky nádhernému výhledu večerní lyžovaní. Pro bežkaře je Javorový skvělým výchozím a cílovým místem na pohodlné hřebenovky na Ostrý, Slavic, Kamenitý, Bystrý, Velký Lipový, Morávku, Řeku, Horní Lomnou . Mimo zimní sezonu jsou tyto trasy s oblibou využívány pro horskou cyklistiku a peší výlety. Javorový vrch je známym centrem paraglidingu a pokud máte dost odvahy můžete se proletět na tandemu. V areálu střediska se nachází Turistická chata postavená roku 1895 s útulnou restaurací pro 90 osob s výbornou kuchyní. Turistická chata s lyžařskou chatou nabizí nocleh 90 rekreantům.

Copyright: Richard Toman
Type: Spherical
Resolution: 9256x4628
Chargée: 29/01/2011
Mis à jour: 03/09/2014
Affichages ::

...


Tags: hory
comments powered by Disqus

Richard Toman
Javorový vrch u Chaty Horské služby
Richard Toman
Javorový vrch Horská chate zadní část
Richard Toman
Javorový vrch
Richard Toman
Javorový vrch u Sjezdovky
Richard Toman
Javorový vrch Cesta na vrchol
Richard Toman
Javorový vrch Horní lanová stanice
Richard Toman
Javorový pod Horní lanovou stanicí
Robert Mročka
Obec Řeka - u velké sjezdovky
Robert Mročka
Obec Řeka - u obecního úřadu
marek burian
wooden church
Robert Mročka
Kostel Božího Těla v Gutech (zadní pohled)
Robert Mročka
Kostel Božího Těla v Gutech
Bo de Visser
Circus Renz, Haarlem (2010)
Leif Nygaard Eilertsen
COP15 Climate Labyrinth 20091216
Tibor Illes
National Theatre - box of honour
kmnet
guizhou Guanxing Road
Ian Wright
Embarcadero, San Francisco
Sergi March
Novodevichy Monastery. Moscva. Russia
Ivan Tsyrkunovich
Старая водяная мельница
Martin Hertel
Start
Gregor Kervina
Panoramic view from Urslja Gora Mountain (Plesivec) Slovenia - Slovenj Gradec, Ravne na Koroskem, Prevalje... and Austria bedhind...
Lee Casalena
Golden Gate Bridge from Hendrik Point
kmnet
Guizhou Xingyi Road
Jann Lipka
Kungsträdgården - ice-skating
Richard Toman
Těšín Studna třech bratrů - Cieszyn Studnia Trzech Braci
Richard Toman
Karviná - Masarykovo náměstí u Zámku
Richard Toman
Cesta na Jurkovičovou rozhlednu od Parkoviště po Zelené
Richard Toman
Bratislava - Baštová najužší ulice
Richard Toman
Karviná - Larischův altán park Boženy Němcové
Richard Toman
Dinopark Ostrava - Pterodactylus
Richard Toman
Dvůr Ošiny
Richard Toman
Rodinná hrobka Larischů-Mönnichů v Karviné-Fryštátě
Richard Toman
Pszczyna - Zagroda Żubrów 3
Richard Toman
Lesopark Dubina na Mostě
Richard Toman
Zoo Zlín Lešná Zámek
Richard Toman
Zoo Zlín Lešná u Želvy
More About Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.Text by Steve Smith.