Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
partager
mail
License license
loading...
Loading ...

Photo panoramique par Richard Toman EXPERT Pris 15:20, 07/01/2011 - Views loading...

Advertisement

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

The World > Europe > Czech Republic

Tags: hory

  • J'aime / J'aime pas
  • thumbs up
  • thumbs down

kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Kamenná stavba románsko-byzantského stylu byla provedena prostějovskou firmou Konečný - Nedělník podle plánů architekta Skibinského. Kaple byla vyzdobena mramorovým cyrilometodějským oltářem sochaře Neumanna z Kroměříže a v roce 1904 v ní byl postaven pravý boční oltář pro obraz Liebscherovy Valašské Madony. Originál obrazu byl však brzy nahrazen kopií malíře Otakara Pavlovského. V protilehlém oltáři byl zavěšen obraz Piety. Kaple je ozdobena osmi bočními okny, jejichž mozaiky zobrazují jednak výjevy ze života Cyrila a Metoděje, jednak sv. Hedviku, sv. Ludmilu, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Dalších osm kulatých oken s mozaikami je pod kopulí, jedno za hlavním oltářem. Touhu po sjednocení křesťanů západního a východního obřadu symbolizuje nápis nad vchodem do kaple "Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj". Olomoucký biskup Theodor Kohn nebyl jediným arcibiskupem, který Radhošť navštívil. V srpnu 1906 přijel na Radhošť Hohnův zástupce František Bauer, jenž byl již na Radhošti jako mladík při příležitosti národního tábora v roce 1862. Arcibiskup Bauer se později podílel na zřízení silnice z Frenštátu na Pustevny. V roce 1911 mu za to byla odhalena pamětní deska u této cesty zvané "Knížecí".

K rozsáhlé rekonstrukci kaple došlo až v letech 1924 - 1926. Stavební úpravy řídil rožnovský stavitel František Bayer a podíleli se na nich tesaři pod vedením Michala Fabiána ze Zubří. Celou kapli znovu omítli a obložili šindelem. Potom přistavěli zvonici v řecko-uniatském stylu. Přestavba byla provedena především kvůli neustálému zatékání a zanedbání údržby v průběhu první světové války. Na výstavbu kaple byl totiž neprozíravě použit propustný pískovec, takže při každém větším dešti se do kaple dostávala voda.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti byla v roce 1999 rozsáhle rekonstruována. Na její opravu bylo použito také dřevo, které v rámci sbírky poskytly obce i soukromí vlastníci lesů na Valašsku. Na výzvu, aby lidé přispěli na záchranu této sto let staré památky, zareagovaly desítky dárců.

comments powered by Disqus

Images à proximité de Czech Republic

map

A: St Cyril And Metodej Chapel, Radhost

Par Rudolf Seckar, à 20 mètres

Chapel of Cyril and Metodej from 1898 on Radhost mountain (1129 m/3704 ft) with the copy of the Valas...

St Cyril And Metodej Chapel, Radhost

B: Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Par Richard Toman, à 80 mètres

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti byla v roce 1999 rozsáhle rekonstruována. Na její opravu bylo...

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

C: Ciril a Metodej

Par Denis Pagáč, à 130 mètres

Ciril a Metodej

D: Horský hotel Radegast na Radhošti

Par Richard Toman, à 320 mètres

Horský hotel Radegast se nachází pod vrcholem hory Radhošť v nadmořské výšce 1129 metrů. Tento hotel ...

Horský hotel Radegast na Radhošti

E: Radegast

Par Milan Horák, A 2.4 km

Radegast

F: Socha Radegasta

Par Richard Toman, A 2.4 km

Socha Radegasta   Při cestě z Pusteven na horu Radhošť narazíte na sochu pohanského boha úrody, Radeg...

Socha Radegasta

H: Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

Par Vlastislav Tauterman, A 2.6 km

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

I: Pustevny panorama

Par Richard Toman, A 2.6 km

Výhled na Trojanovice a Frenštát pod Radhoštěm a atd... pak druhá strana kolega s Canon EF 500mm f/4L...

Pustevny panorama

J: Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Par Petr Kolčář, A 2.9 km

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Ce panorama é été pris à Czech Republic

Ceci est un aperçu de Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Partager ce panorama