Zámek Šilheřovice
partager
mail
License license
loading...
Loading ...

Photo panoramique par Richard Toman EXPERT Pris 14:44, 01/04/2011 - Views loading...

Advertisement

Zámek Šilheřovice

The World > Europe > Czech Republic

Tags: park

  • J'aime / J'aime pas
  • thumbs up
  • thumbs down

Historie zámku

Historie zámku se datuje od konce 18. století, kdy rod Eichendorffů nechal na místě dřívější renesanční tvrze postavit Zámek Šilheřovice. Původně se jednalo o klasicistní zámek, který byl později pseudobarokně přestavěn. Od roku 1844 do roku 1945 bylo panství v majetku rodiny Rotschildů. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami z celého světa a jedno z nejrozsáhlejších 18-ti jamkových golfových hřišť v ČR. V zámeckém parku se nachází také Lovecký zámeček, který slouží veřejnosti jako restaurace. Budova zámku je trojkřídlá, jednopatrová s mansardovou nástavbou. Při dvorní straně je u každého křídla vedlejší, stejně vysoká budova s bohatě zdobenou fasádou. Celý objekt tak navozuje tvar písmene E s nádvořím, které slouží hostům jako parkoviště. Vlastní budova zámku byla po roce 1945 využívána jako domov mládeže, hornické učiliště, později jako učňovské středisko a zámek byl do roku 2008 veřejnosti téměř nepřístupný. V roce 2008 Zámek Šilheřovice změnil svého majitele a byla zahájena jeho rozsáhlá rekonstrukce, a to nejen exteriéru, ale také interiéru. V současné době je zámek částečně přístupný veřejnosti pro konání komerčních akcí, hostin, svateb, recepcí, plesů apod..

comments powered by Disqus

Images à proximité de Czech Republic

map

A: Zámek Šilheřovice

Par Richard Toman, à 60 mètres

Zámek ŠilheřoviceHistorie zámku Historie zámku se datuje od konce 18. století, kdy rod Eichendorffů n...

Zámek Šilheřovice

B: Šilhořovice Zámek

Par Richard Toman, à 80 mètres

Šilhořovice Zámek

C: Zámek Šilheřovice

Par Richard Toman, à 110 mètres

Historie zámkuHistorie zámku se datuje od konce 18. století, kdy rod Eichendorffů nechal na místě dří...

Zámek Šilheřovice

D: KFC Antosovice kousek od Bohumina

Par Richard Toman, A 3.6 km

KFC Antosovice kousek od Bohumina

E: Bohumin Vrbice - K Hlavni

Par Martin Rajski, A 5.7 km

Bohumin Vrbice - K Hlavni

F: Bohumin Vrbice - Pozarni 113

Par Martin Rajski, A 5.8 km

Bohumin Vrbice - Pozarni 113

G: Bohumin Vrbice - Ostravska - palirna

Par Martin Rajski, A 5.9 km

Bohumin Vrbice - Ostravska - palirna

H: Bohumin, iPhone 4S, handheld, autostitched

Par Vlastislav Tauterman, A 6.0 km

Bohumin, iPhone 4S

Bohumin, iPhone 4S, handheld, autostitched

I: Tocna Oderberg

Par Richard Toman, A 6.3 km

Tocna Oderberg

J: Bohumin namesti

Par Richard Toman, A 6.4 km

Náměstí T. G. Masaryka

Bohumin namesti

Ce panorama é été pris à Czech Republic

Ceci est un aperçu de Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Partager ce panorama