0 Likes

Besiktas Square
Istanbul

Beşiktaş Meydanı; İBB tarafından yürütülen meydan  düzenleme projesi ile yayalaştırılmadan önce şimdiki halini belgelemek için gerçekleştirdiğimizsanal gezinti için Kasım ayının iyice sarıya çalan ışığı oldukça farklı bir atmosfer sağladı.

Daha önce eski Beşiktaş belediye başkanlarından Ayfer Atay tarafından gerçekleştirilen proje ile Beşiktaş Halk Pazarı yıkılılarak yeniden düzenlenen meydana Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı’da dahil edilmişdi.Yeni proje ile  tarihi, turistik, kültürel ve ticaret işlevleri bulunan Beşiktaş Meydanında, heykelden sahile kadar inen bir meydan gelişecek. Proje ile iskeleden başlayan meydanın tamamı, trafikten arındırılarak yayalara kesintisiz olarak denizle buluşma imkanı sağlanacak. Meydandaki tüm araç trafiği yerin altına alınacağı için denizin önü tamamen yayalara açılacak ve deniz ile tarihi Köyiçi Meydanı birleşecek. Proje kapsamında, 10 bin metrekareye yakın alan yayalaştırılacak.
Umarız İstanbullular için eski halini özlemediğimiz keyifli bir yaşam alanı oluşturulur.

View More »

Copyright: Yavuz Sevimli Panoramikistanbul.Com
Type: Spherical
Resolution: 6000x3000
Taken: 15/12/2009
Uploaded: 15/12/2009
Updated: 10/09/2014
Views:

...


Tags: square; beşiktaş; istanbul; monument
comments powered by Disqus

Calvin K McDonald
Wilsons Arch, Utah, USA
Tomasz Makarewicz
Toolbrunup Peak Stirling Range
John Roberts
Three Roof Ruin, Escalante Arm, Lake Powell, Utah, USA
Igor Adamec
Boats on river Kupa in Ozalj
John Roberts
Bristlecone Pine, Cedar Breaks National Monument, Utah, USA
Zoran Strajin
The Temple Mount [Haram Al-Sharif], Jerusalem
Thang Bui
Dong Van Karst Plateau in Ha Giang province
Calvin K McDonald
Mushroom Lake, Sawtooth National Wilderness, Idaho, USA
Maciej G. Szling
Nowy Sącz Biały Klasztor Wieża
John Roberts
White Domes Trail, Valley of Fire State Park, Nevada, USA
John Roberts
Natural Bridge, Death Valley National Park, California, USA
Johan Offermans & Karl Overholt
Rheinturmpark
More About Istanbul

Istanbul (historically Byzantium and later Constantinople; see the other names of Istanbul) is the largest city of Turkey and the third largest city in the world. The city covers 27 districts of the Istanbul province.It is located on the Bosphorus Strait and encompasses the natural harbor known as the Golden Horn, in the northwest of the country. It extends both on the European (Thrace) and on the Asian (Anatolia) side of the Bosphorus, and is thereby the only metropolis in the world which is situated on two continents. In its long history, Istanbul served as the capital city of the Roman Empire (330–395), the East Roman (Byzantine) Empire (395–1204 and 1261–1453), the Latin Empire (1204–1261), and the Ottoman Empire (1453–1922). The city was chosen as joint European Capital of Culture for 2010. The historic areas of Istanbul were added to the UNESCO World Heritage List in 1985.