1 Like

Cirali Antalya
Turkey

Antalya, Kemer - Kumluca arasında bulunan Çıralı, her yıl sahiline yuva yapan Caretta Caretta 'ların yanı sıra çok sayıda hayvan ve bitki türünü barındıran bir bölge. Doğal güzelliğinin yanı sıra yakınında bulunan antik Olimpos kenti, mitolojide adı geçen Yanartaş (Olimpos Dağı'nın Yanartaşı), portakal bahçeleri ve seralar bölgeyi doğa ve tarih meraklıları için oldukça cazip kılıyor. Kışın nüfusu 500 civarında olan ve yaygın bir şekilde ev pansiyonculuğu yapılan köyün yatak kapasitesi yaklaşık 1500.

Çıralı 'nın tarihi ve doğal zenginliği, yasal statüler geliştirilerek koruma altına alınmış durumda. Olimpos Antik Kentinin bulunduğu vadi ve onun denize açıldığı kumsal, Arkeolojik SİT Alanı içinde. Kumsalın kuzeye doğru devam eden üç kilometrelik bölümü ve kıyı ise I. ve II. Derece Doğal SİT Alanı. Bugüne kadar turizmin getirdiği kirlenme ve yapılaşmadan payını almayan Çıralı 'nın özelliklerini koruyarak gelecek kuşaklara bırakılması hedefleniyor.Her yıl sahiline yuva yapan Caretta Caretta 'ların Olimpos kumsalında yuvalama açısında elverişliği azaltan çakıl yoğunluğu vardır. Çıralı kumsalında ise deniz çizgisinden hemen sonraki bir metre iri kumlu ve çakıllı bir banttan oluşursa da, daha sonra ince kumlu kumsal devam etmektedir. Üreme yoğunluğu da bu kumsaldadır. Kumsalın ardında, doğal bitki örtüsü makiler ve fıstık çamı ağaçları yer alır.Çıralı, Olimpos Milli Parkına ismini veren Olimpos Antik Kentini kapsaması nedeniyle I. Derece Doğal SİT Alanı ve Arkeolojik SİT Alanıdır. Ancak, Olimpos Milli Parkının sınırları dışına çıkarılmıştır. Burada yer alan Yanartaş (Chimera) doğal gaz ateşi ile sürekli yanmakta ve ziyaretçiler için çekicilik taşımaktadır.

Çıralı kumsalı, tüm dünyada nesli tehlike altında bulunan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye 'nin Akdeniz kıyılarında yuvaladığı önemli kumsallar arasındadır. Yakınındaki üreme kumsalları Tekirova ve Kumluca 'da artmakta olan insan baskısı, Çıralı kumsalının önemini daha da arttırmaktadır.  Sanal Tur

View More »

Copyright: Nt360 Sanal Tur
Type: Spherical
Resolution: 6000x3000
Uploaded: 19/10/2009
Updated: 01/07/2014
Views:

...


Tags: çıralı; antalya; arcadia; hotel; otel; tatil; sanal tur; nt360; nt-360
comments powered by Disqus

Höfer Tomas
Cirali Artemis hotel
Yuriy Bel'mesov
Cirali
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel 2
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel bungalow
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel banyo
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel 1
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel bar
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel restaurant2
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel restaurant1
NT360 Sanal Tur
Cirali arcadia otel sahil
Evgeny Efimov
Camp on Cirali beach, Turkey
Evgeny Efimov
Morning on Cirali beach, Turkey
Jeffrey Martin
Field of Yellow Flowers
jacky cheng
Dunhuang, Gansu Jadin National Geological Park - Golden Lion Welcome
Jeffrey Martin
Aerial panorama of tokyo sky tree 25000x12500 photo
Jeffrey Martin
Aerial Panorama of Shinjuku shot from a Helicopter 25000x12500
Yasushi Kishimoto
Gohyaku Rakan
Ninoslav Adzibaba
Louvre Pyramids
jacky cheng
Dunhuang Mt. Mingsha-1a
jacky cheng
Lhasa god of medicine mountain looks at the scenery Taiwan
Jeffrey Martin
Empty Havana just after Sunrise - 2
Ninoslav Adzibaba
Arc De Triomphe
jacky cheng
Gansu Dunhuang elegant Dan country geology park - sphinx
Jeffrey Martin
Czechtek Demonstration at the Ministry of the Interior in 2005 - 18
NT360 Sanal Tur
Geleneksel sanatlar akademisi wc
NT360 Sanal Tur
Avciler belediyesi firuzkoy kulturevi cemevi
NT360 Sanal Tur
Nigde acik ceza demir atolyesi
NT360 Sanal Tur
Ozgurluk parki turkiye istanbul kadikoy belediyesi
NT360 Sanal Tur
Cagri hipermarket haznedar 14
NT360 Sanal Tur
Misir carsisi minare manzara
NT360 Sanal Tur
Serdar turhal doktor muayene odasi
NT360 Sanal Tur
Mega hair trans teras 2
NT360 Sanal Tur
Hafele
NT360 Sanal Tur
Yamac koyu bosnaklar mahallesi
NT360 Sanal Tur
Dora hospital hasta odasi4
NT360 Sanal Tur
Ferikoyogrenciyurdu 5
More About Middle East

Modern civilization began right here in the Tigris-Euphrates river valley. Also known as the Fertile Crescent or Mesopotamia, this is the place where, six thousand years ago, agriculture, writing and mathematics were brought into widespread use.The term "Middle East" comes from the British navy, which used it to describe the countries on the trade route from Europe to India and China. Everything from Afghanistan to Morocco may possibly be classified as "middle eastern", depending on whom you ask -- and when.Only a partial list of past Empires in the middle eastern territory includes Sumeria, Babylonia, Persia, the Ottoman Empire and the Roman Empire!When northern Europe was still lurking about in slimy cold stone castles playing chess, the Middle East was enjoying the flowers of poetry, luxurious craftsmanship, music and literature. In fact, the Renaissance in Europe was partly inspired by stories brought back from the middle east by travelers along the trade route.Strategic location, religious history and the world's largest supply of crude oil have kept the Middle East at the center of world activity for centuries. The saga continues.Text by Steve Smith.