Denizli Atatürk Müzesi
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by ilker SAN EXPERT Taken 12:15, 21/12/2009 - Views loading...

Advertisement

Denizli Atatürk Müzesi

The World > Asia > Middle East > Turkey

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Denizli Merkez Ucançıbaşı Mahallesi'nde bulunan ve bugün müze olarak kullanılan binanın yapım tarihi ile ilgili kesin bir belge yoktur. Ancak 19.yüzyıl sonlarında Rum asıllı ve sonradan Türk tabiiyetine geçen Kimon Vandazoflus tarafından yaptırıldığı halk bilgilerinden anlaşılmaktadır. Yapı iki katli olarak inşa edilmiş olup, her iki katta da orta sofaya açılan odalardan oluşmaktadır. Üst katın boydan boya uzanan sofası giriş cephesinde ve bu cepheyi hareketlendiren çıkma bir balkona açılır. Arka cephe ise; iki kat boyunca yükselen ve sonradan ilave edildiği anlaşılan bolüme açılmaktadır.
İnşaat tekniği olarak: Ana duvarları kagir, ara duvarları ise ahşap karkas seklinde yapılmıştır. Binaya giriş ön ve arka cephede bulunan ve ayni özelliklere sahip çift kanatlı ahşap kapılar ile sağlanmaktadır. Pencereler dikdörtgen şeklinde ve basık kemerlidir. Sürgülü çerçeveli pencereler, dıştan iki yana açılan kepenklerle korunmuştur. Üst örtü kırma çatı olup Marsilya tipi kiremit ile örtülüdür. Zemin kat duvarlarının üst kenarlarındaki alçı silmeler ile üst kat tabanının taşıyan ahşap direklerin üzerlerini örten yivli ve meander bezemeli silme baslıklı dekoratif köşe peylerinden başka süsleme bulunmamaktadır.

comments powered by Disqus

Nearby images in Turkey

map

A: Bayram Yeri

by imagemediagroup.org, 210 meters away

Bayram Yeri

B: Bayramyeri alisveris merkezi

by imagemediagroup.org, 220 meters away

Bayramyeri alisveris merkezi

C: Denizli Kale ici Carsisi

by imagemediagroup.org, 260 meters away

Denizli Kale ici Carsisi

D: Denizli Carsisi

by imagemediagroup.org, 340 meters away

Denizli Carsisi

E: DİAD Giriş

by imagemediagroup.org, 580 meters away

DİAD Giriş

F: DİAD Toplanti Salonu 1

by imagemediagroup.org, 580 meters away

DİAD Toplanti Salonu 1

G: DİAD Genel Sekreter

by imagemediagroup.org, 580 meters away

DİAD Genel Sekreter

H: DİAD Toplantı Salonu 2

by imagemediagroup.org, 580 meters away

DİAD Toplantı Salonu 2

I: DİAD Çalışma ofisi

by imagemediagroup.org, 580 meters away

DİAD Çalışma ofisi

J: DİAD

by imagemediagroup.org, 610 meters away

DİAD

This panorama was taken in Turkey, Middle East

This is an overview of Middle East

Modern civilization began right here in the Tigris-Euphrates river valley. Also known as the Fertile Crescent or Mesopotamia, this is the place where, six thousand years ago, agriculture, writing and mathematics were brought into widespread use.

The term "Middle East" comes from the British navy, which used it to describe the countries on the trade route from Europe to India and China. Everything from Afghanistan to Morocco may possibly be classified as "middle eastern", depending on whom you ask -- and when.

Only a partial list of past Empires in the middle eastern territory includes Sumeria, Babylonia, Persia, the Ottoman Empire and the Roman Empire!

When northern Europe was still lurking about in slimy cold stone castles playing chess, the Middle East was enjoying the flowers of poetry, luxurious craftsmanship, music and literature. In fact, the Renaissance in Europe was partly inspired by stories brought back from the middle east by travelers along the trade route.

Strategic location, religious history and the world's largest supply of crude oil have kept the Middle East at the center of world activity for centuries. The saga continues.

Text by Steve Smith.

Share this panorama