Blahoslavova - Saronmb.cz
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Milos Adamek PRO EXPERT Taken 18:38, 05/05/2011 - Views loading...

Blahoslavova - Saronmb.cz

The World > Europe > Czech Republic

Tags: saron, saronmb

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Profesionální péče v příjemném prostředí


  • Péče o pleť - pleť je ošetřována BIO kosmetikou Nobilis Tilia, která je vyráběna bez syntetických a konzervačních látek, kdykoliv je to možné - proto je vhodná i na velmi citlivou pleť a přesto účinná na zralou pleť..Bioaktivní látky výrobků působí velice příznivě na zlepšení celkového stavu, vzhledu i fyziologických funkcí pokožky.Éterické oleje jsou schopny pronikat hluboko do lidského organismu a příznivě ovlivňují psychický stav člověka.To je jednou z hlavních předností aromaterapeutické kosmetiky oproti kosmetice klasické

  • Profesionální líčení - denní, večerní, svatební, plesové, extravagantní, disco a párty líčení

  • Depilace - depilace teplým voskem.Pokožka je bezprostředně po depilaci ošetřena speciální kosmetikou, v případě potřeby i kosmetickým laserem, takže nedochází k zánětkům a nežádoucím reakcím.

  • Ošetření kosmetickým laserem - Laserové světlo proniká do hlubokých vrstev kůže, kde účinně pomáhá proti akné, jizvičkám po akné, vráskám, striím, zklidňuje pleť, celkově intenzivně zlepšuje stav pleti

  • Permanentní řasy - dopřejte si revoluční techniku prodlužování a zhušťování řas metodou "řasa na řasu"
    Na jednotlivé přírodní řasy se lepí syntetické řasy různých délek, které jsou k nerozeznání od přírodních. Přírodní řasy se v průměru obnovují za 60-90 dní. Ideální doba doplnění syntetických řas je jeden měsíc.Aplikace řas je prováděna značkovým materálem a školenou kosmetičkou.

comments powered by Disqus

Nearby images in Czech Republic

map

A: Výstaviště

by Milos Adamek, 40 meters away

Výstaviště

B: Výstaviště - Kašna

by Milos Adamek, 130 meters away

Výstaviště - Kašna

C: Blahoslavova X Dukelská - Kulturní dům KOVO

by Milos Adamek, 150 meters away

Blahoslavova X Dukelská - Kulturní dům KOVO

D: Dukelská X Šmilovského

by Milos Adamek, 180 meters away

Dukelská X Šmilovského

E: Altánek Café Cocktail Bar

by Milos Adamek, 190 meters away

Altánek Café Cocktail Bar

F: Náměstí míru - kruhový objezd

by Milos Adamek, 210 meters away

Náměstí míru - kruhový objezd

H: Havelský hřbitov - vchod do parku

by Milos Adamek, 270 meters away

Havelský hřbitov - vchod do parku

I: Palackého - Divadlo

by Milos Adamek, 280 meters away

Městské divadlo Mladá BoleslavPalackého 263, 293 01 Mladá Boleslavtel.: 326 734 990, 326 328 553tel./...

Palackého - Divadlo

This panorama was taken in Czech Republic

This is an overview of Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Share this panorama