1 Like

Hotel Lednice
Czech Republic

Zámecký hotel Lednice v Lednici na Jižní Moravě. Hotel se nachází v bezprostředním sousedství Lednického zámku, přímo v zámeckém parku, který je centrem Lednicko-valtického areálu zapsaného do chráněných památek UNESCO. Pro poznání jedinečného krajinného komplexu je hotel přirozeným výchozím bodem. Rovinatý terén je jako stvořen pro cykloturistiku, jízdy na koni, nebo v pronajatém kočáře. Zdejší plavební společnost zajišťuje provoz motorových lodí, které vás romanticky dopraví k umělé zřícenině "Janův hrad" a nově i k další dominantě parku, Minaretu.


Hotel provozuje zámeckou cukrárnu a restauraci s vynikajícím jídlem a pitím, vybavené zahrádkou v zámeckém parku, která poskytuje příjemné posezení ve stínu slunečníků s výhledem na zámek. Pokoje jsou zcela nově vybaveny, tak aby navozovaly dojem zámeckého prostředí. V přízemí, nedaleko recepce, je pokoj pro ZTP s bezbariérovým přístupem(oficiální text z www.hotellednice.cz ).

View More »

Copyright: Robert Mročka
Type: Spherical
Resolution: 7000x3500
Uploaded: 30/10/2009
Updated: 22/09/2014
Views:

...


Tags: hotel; lednice; jizni morava; unesco; castle
comments powered by Disqus

Robert Mročka
Hotel Lednice Apartman
Robert Mročka
Hotel Lednice Cukrarna
Robert Mročka
Hotel Lednice Zamecky Park
Fritz Hanke
Lednice Castle
Fritz Hanke
Lednice Castle 2
Martin Dvorak
Lednice chateau
Fritz Hanke
Lednice Castle 3
Fritz Hanke
Inside of Lednice Castle 3
Fritz Hanke
Inside of Lednice Castle 2
Fritz Hanke
Inside of Lednice Castle
Fritz Hanke
Inside of Lednice Castle 4
Fritz Hanke
Inside of Lednice Castle 5
dieter kik
Quimper Theatre de Cornouaille Braises 2009 4948
Tina Gauer & Oli Burle - www.360tourist.net
Terrazzina Two Beach at night, Sharm El Sheikh
Stephan Messner
waiting for the end
Atila Bezdan
Liman 3, club Garage - Infrared
Roger Berry
Kottayam Thirunakkara Pakalpooram
Rodrigo Gonzalez
Suances, Atardecer florido desde acantilado :: www.CantabrU.com
Roger Berry
Burning Ghats of Varanasi
Markus Matern
Arena Polo at the Airport
Florian Knorn
Kíla Live @ Vantastival 2010
Neil Parris
Bluebells at Ashridge Estate, Chilterns
Andrea Biffi
Panthéon and Foucault pendulum
Rodrigo Gonzalez
Cantabria suances05 1
Robert Mročka
Obec Řeka
Robert Mročka
Sance dam
Robert Mročka
Park Adama Sikory v Českém Těšíně
Robert Mročka
Rozhledna na Děčínském Sněžníku
Robert Mročka
Pohled z věže kostela sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci Hejčíně
Robert Mročka
Lysa hora - pohled z vysilace
Robert Mročka
Štandl - 350 m. n. m.
Robert Mročka
Čertův mlýn (1207 m.n.m.) - Čertův stůl
Robert Mročka
Hřiště 7. ZŠ ve Frýdku-Místku
Robert Mročka
Obchodní akademie ve Frýdku-Místku
Robert Mročka
Cyrilometodějská Pouť na Hrčavě
Robert Mročka
lysa hora pred zapadem slunce
More About Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.Text by Steve Smith.