Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Şener Karasu Taken 14:10, 08/08/2011 - Views loading...

Advertisement

The World > Asia > Turkey

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Şeytan Kalesi Bu yalnızlık coğrafyası soğuğun hakimiyetine rağmen, devletler arasında hep hakimiyet mücadelesinin uç noktası olarak kalmıştır. Gelen her medeniyet burada kendi eserlerini bırakmıştır. Çıldır’ın iki km uzağında bulunan “ŞEYTAN KALESİ” Anadolu’da ki kalelerden çok farklıdır. Kaleler genelde bir dağın üzerinde kurulmuş, şehirler etrafında büyümüştür. Bazı yerlerde şehir surlar içine alınmıştır. Şeytan Kalesi ise bunlardan çok farklıdır. Kalenin etrafı dağlarla çevrili, yüksek dağların kuşattığı daracık vadinin içindeki çukurda kalan bir tepeye kurulmuştur. Küçük tepeciğinde etrafından çay geçmektedir. Kaleyi yapan ne amaçla yapmış bilinmez ama görülen o ki kale hudutları savunma amaçlı olarak yapılmışa benziyor. Etrafında her hangi bir yerleşim yeri yok. Olması da zaten imkansız çünkü yerleşime müsait bir alan yok. Kralın Kızının Hazineleri Bu kalenin etrafında şekillenen birde efsane var, dilden dile dolaşıp durur buralarda. Bu kaleye benzer özelliklerde iki kalede Gürcistan sınırları içinde bulunmaktadır. Bu yörede yaşayan krallardan birinin kızı hastalanır. Tüm çabalara rağmen kurtarılamaz. Ölüm herkes gibi onu da yanına alır. Kızını çok seven kral onu üç kaleden birine eşyaları ve altınları ile gömmek ister. Askerleri içerisinde bir gurup asker seçer üç kaleden birine gömmelerini ister. Geceleyin yola çıkan askerler üç kaleye de mezar kazarlar ve bu kalelerden birinin içine kızı gömüp, kralın yanına dönerler. Kral onlara “Sizden başkası kızımın nereye gömüldüğünü biliyor mu?” diye sorar. “ Hayır “ cevabını alır. Bunun üzerine kızının hangi kaleye gömüldüğünü kimsenin bilmemesi için kızını gömmeye giden bütün askerlerini öldürtür. Kim bilir beklide “Şeytan Kalesinde“ büyük bir hazine var. Çıldır gibi. Hazine avcılarını bu hazineyi bulmaya çağırıyorum. Bulunacak hazinelerden biride Çıldır Gölü içerisinde kalan Alpaslan’ın yaşadığı “ Kayıp Kent” Ve daha niceleri. Sizler kayıp kentin coğrafyasında; baharları yeşil, kışları ak, her yanı tarih ve farklı kültürlerle dolu hazinelerin peşinde giderken...

comments powered by Disqus

Nearby images in Turkey

map

A: Khodureti

by George Bagrationi, 15.8 km away

It is Old Georgian church and build in X c. in village Dilekdere near Mtkvari (Kura) river. church is...

Khodureti

B: Vardzia

by Oleg Marchenko, 28.6 km away

Vardzia

C: Vardzia

by Oleg Marchenko, 28.7 km away

Vardzia

D: Jigrashen

by Revik Karapetyan, 38.9 km away

Jigrashen

E: River Parvana

by Revik Karapetyan, 39.1 km away

River Parvana

F: Jigrashen,river Parvana

by Revik Karapetyan, 39.3 km away

Jigrashen,river Parvana

G: River parvan

by Revik Karapetyan, 39.8 km away

River parvan

H: Jigrashen

by Revik Karapetyan, 39.8 km away

Jigrashen

I: River Parvan and Jigrashen

by Revik Karapetyan, 39.8 km away

River Parvan and Jigrashen

J: River Parvan

by Revik Karapetyan, 40.0 km away

River Parvan

This panorama was taken in Turkey, Asia

This is an overview of Asia

Asia is the biggest continent on Earth, a darling little gem floating around in space.

Hm, what is Asia? Who's in on it?

China and India are safe bets for Asian nations. Korea, Japan, Thailand, you're fine.

Europe? No. Europe would sort of be on the "Asian continent" if not for those pesky Ural mountains dividing things up in the middle, and then also the whole lineage of kings and wealth and nations and the EU and all that "give me my respect" stuff.
Russia would probably be happiest as its own continent, so for now we'll leave it in "Eurasia" and just hope the natural gas supplies keep flowing.

Pakistan and Afghanistan are dang close to Asia, but politically they show up in "Middle East" news stories an awful lot. Verdict: Eurasia.

I guess we'll actually have to consider everything from Turkey on eastward to be "Eurasian", although the moniker seems overlappitory of the territory.

The Asian economy is now officially raging like a wild furnace of lava that consumes everything in its path. Japan has had the largest individual economy in Asia for decades, but it is forecast that both India and China will outstrip Japan within twenty years.

China is the largest holder of United States debt and is positioned to become the world's next superpower, provided that Godzilla doesn't return and decide to stomp everybody back into the Shang Dynasty.

Text by Steve Smith.

Share this panorama