0 Likes

Hrčava - Trojmezí z České Strany
Europe

Obec Hrčava je vklíněna mezi Polsko a Slovensko. Společný bod nikoho a zároveň všech tři států, bod, kde se stýkají hranice České republiky, Polské republiky a Slovenské republiky je tedy i na území Hrčavy. Protože tento trojmezní bod se nachází ve strži koryta potoka hluboké asi 8 m a široké asi 34 m, nebylo jej možno osadit jediným hraničním kamenem, takže tento trojmezní bod (oficiálně trojstátní bod Beskydy) je určen pouze geometricky. Je to střed kružnice opsané vrcholům rovnoramenného trojúhelníka, jež tvoří tři trojboké jehlanovité monolity z leštěné žuly, jejichž základnu tvoří rovnostranný trojúhelník o délce strany 70 cm. Jsou vysoké asi 215 cm, s podstavci pak asi 240 cm. Jednotlivé monolity jsou opatřené státními znaky jednotlivých států a jejich názvy. Jednotlivé monolity se pak nachází na území České republiky, Polské republiky a Slovenské republiky. Původně byly znaky i názvy států opatřeny zlatou barvou, která se vlivem povětrnostních podmínek brzo vytratila. Jsou osazeny tak, že jsou státními znaky natočeny k trojmeznímu bodu, kde se stýkají hranice České, Slovenské a Polské republiky. Základnu trojúhelníku tvoří spojnice českého a polského monolitu. Tato je dlouhá 15,05 m, vzdálenost jak českého tak polského monolitu od monolitu slovenského je pak shodně 73,80 m. Z toho plyne, že jak český tak i polský monolit jsou od skutečného trojmezního bodu vzdáleny 27,90 m, slovenský pak 46,60 m. Protože v prostoru mezi českým a polským monolitem hraniční čára není kolmá na spojnici českého a polského monolitu, je hraniční čára od českého monolitu vzdálena 11,24 m a od polského monolitu 4,26 m.

Do válcových otvorů podstavců jednotlivých monolitů byly pak ve válcových kovových pouzdrech uloženy pamětní dokumenty - různé listiny, tehdejší noviny a mince.
Vzhledem k tomu, že trojmezní bod Beskydy se nachází v korytě potoka, není určena jeho nadmořská výška. Jsou ale určeny nadmořské výšky jednotlivých horních hran podstavců monolitů: český má nadmořskou výšku 555,04 m, polský 556,17 m a slovenský 557,61 m.

V rámci zpřístupnění Trojmezí byly v červenci 2007 břehy strže na polsko-slovenské hranici spojeny 18 m dlouhým mostem pro pěší a prohlubeň na česko-polské hranici taktéž dřevěným můstkem asi 5 m dlouhým.

Práce, které začaly na jaře zahrnovaly také přestavbu cesty z Hrčavy k Trojmezí, stejně jako i vybudování asfaltové cesty z polské části obce Javořinka – Třicatek, taktéž k Trojmezí. Na polské straně bylo od asfaltové příjezdové cesty od Javořinky vybudováno k Trojmezí stupňovité terasovité betonové a dřevěné schodiště až k mostu pro pěší s celkem 106 schody a 26 podestami. Po dřevěném schodišti s 24 schody a po povalovém dřevěném chodníku se lze dostat na slovenskou stranu Trojmezí k slovenskému monolitu a ke krytým odpočívkám.  

Pozoruhodné bylo, že při stavbě lávky se poprvé označil trojmezní bod jako hmatatelná skutečnost v podobě asi 40 cm vysokého trojbokého jehlanu se skoseným vrškem zabetonovaného v korytě potoka. Je dobře vidět z lávky ze strany po toku potoka. Je otázka, jak dlouho vydrží, protože případná velká voda při deštích, tání sněhu nebo jiné okolnosti mohou onen hmatatelný bod povalit, odplavit a podobně. Není známo, zda za tímto minijehlanem stojí oficiální akt rozhraničovací komise, nebo jen iniciativa projektanta úprav Trojmezí.

Žulové monolity dopravil do prostranství trojmezí vrtulník a tyto pak byly vztyčeny 22. 6. 1995 . Vrchní část monolitu váží asi 560 kg, spodní část 370 kg.

V roce 1994 byl podobným způsobem označen trojmezní bod v nadmořské výšce 1322 m n.m. (1,5 km od vrcholu hory Plechý) na Šumavě, kde se stýkají hranice České republiky, Rakouska a Německa. Tam byl ale osazen jen jeden trojboký žulový monolit.

To, že k vymezení jediného trojmezního bodu bylo třeba tří obelisků, je určitě pozoruhodnost hodná shlédnutí.

Dva ze tří trojmezních obelisku (český a polský) jsou ve vzdušné vzdálenosti asi 1150 m viditelné i z prostoru kousek za starou dřevěnou hospodou u Sikory, ale pouze pro lidi s ostřížím zrakem, ostatní by měli použít dalekohled, pokud trojmezí nehodlají navštívit osobně.

Turisté při návštěvě Trojmezí si dnes mohou pohodlně prohlédnout všechny tři trojmezní monolity.

K Trojmezí se nejjednodušeji dostanete, když půjdete po cestě kolem posledního domu osady Za Vrščkem (č. 60, ten necháte po levé straně) až k polské hranici (od domu je to asi 140 m). Když ji překročíte, hned vpravo máte na polské straně pohodlné schodiště, po kterém se dostanete až k dřevenému mostu pro pěší. Před ním vlevo máte polský trojmezní monolit. Odbočením po lávce vpravo před mostem pro pěší se dostanete k českému trojmeznímu monolitu. Přejitím přes most pro pěší se dostanete do slovenského prostoru Trojmezí a k slovenskému trojmeznímu monolitu.

Mnozí návštěvníci Trojmezí tak mohou dnes pohodlně navštívit všechny tři trojmezní státy a připravit si nevšední zážitek. Polsko můstkem z České republiky přes terénní prohlubeň, Slovenskou republiku pak mostem pro pěší.

Ale až do postavení mostu pro pěší návštěva všech tří trojmezních monolitů nebyla jednoduchá. To se šlo kolem českého trojmezního monolitu tak, že se nechal po levé straně, bylo nutno překonat strž potoka, obejít slovenský monolit tak, že jste si jej nechali opět po levé straně, načež jste opět překonali strž potoka a stejným způsobem (polský monolit jste obešli tak, že jste jej opět měli po levé ruce) jste se vrátili zpět na českou stranu kolem českého monolitu, který jste nechali opět po levé ruce. Museli jste tak ujít něco kolem nesnadnou cestou kolem 200 metrů s nepříjemným převýšením. Někteří sportumilovní turisté takto obíhali monolity i na čas ! Ale pocit návštěvy České republiky, Slovenské republiky a Polské republiky za několik minut jim jistě stal za to !

Pokud ale se chcete podívat na skutečný trojmezní bod v korytě potoka a prohlédnout si malý "monolitek", nezbývá vám než sestoupit do strže. Když vám ale stačí podívat se jen na skutečný trojmezní monolitek, potom se na něj podívejte jen z mostu pro pěší ze strany po toku potoka.

Trojmezní bod je zároveň nejjižnějším bodem česko-polské hranice.

View More »

Copyright: Richard Toman
Type: Spherical
Resolution: 12256x6128
Taken: 03/04/2011
Uploaded: 04/04/2011
Updated: 03/09/2014
Views:

...


Tags: priroda
comments powered by Disqus

Richard Toman
Trojmezí Hrčava - Jaworzynka - Čierna pri Čadci
Richard Toman
Hrčava - Trojmezí z Polské strany
Richard Toman
Hrčava - Trojmezí Čechy Slovensko Polsko na Mostě
Richard Toman
Hrčava - Trojmezí Čechy Slovensko Polsko ze Slovenské strany
Richard Toman
Hrčava - Hraniční cesta ze Slovenskem
Richard Toman
Hrčava - Výhled na Slovenskoa Trojmezí
Richard Toman
Hrčava - Divoká prasata
Robert Mročka
Cyrilometodějská Pouť na Hrčavě
Robert Mročka
Nejvýchodnější bod České Republiky
Richard Toman
Eifelovka
Richard Toman
Eifelovka 2
Richard Toman
Bobová dráha v Mostech u Jablunkova
C B Arun Kumar
Stone Sculptures Tirtagangga
D.Tulga
Beijing Capital International Airport
D.Tulga
Restaurant in Trans-Mongolian Train
Wolfgang Stich
High Resolution Stephansplatz in Vienna
Marcio Cabral
Veadeiros Tablelands 2
Fariborz Alagheband
Naein Cloak Weaving
Nico Roig
Tribute to Escher
Ryan Helinski
Bandalier National Monument: Cliff Dwellings
Bay Area VR
Downieville Historic Brewery Mine Shaft
Andreu Vicens Oliver
Bodega Cooperativa de Felanitx , Es Sindicat
Pascal Moulin
Dans le gouffre de Proumeyssac au Bugue - France
Michael Pop
The Big Wheel in the Turda Saltmine
Richard Toman
Vrátna - Chata Lanovka na chleb
Richard Toman
Cesta na chleb pod vrcholem
Richard Toman
Kraków - Kostel sv. Kříže ( Kościół św. Krzyża )
Richard Toman
Pszczyna - Zagroda Żubrów 3
Richard Toman
Zoo Zlín Lešná Zámek
Richard Toman
Karviná - Masarykovo náměstí Museum
Richard Toman
Bratislava - Viedenská brána
Richard Toman
Javorový vrch
Richard Toman
Důl Gabriela v Karviné
Richard Toman
U Roscestí Zámecký Park - Lednice
Richard Toman
Šútovský vodopád 2
Richard Toman
U vstupu Zámecký Park - Lednice
More About Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights. In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. Text by Steve Smith.