Mansion - Jasenica
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Slavomír Lapka EXPERT Taken 14:07, 27/04/2012 - Views loading...

Advertisement

Mansion - Jasenica

The World > Europe > Slovakia

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Kaštieľ Jasenica sa nachádza asi 12 km od mesta Považská Bystrica v obci Jasenica ( 311 m n. m ). Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1269,kde sa uvádza ako „ Jezencha”ˇ. V tomto období patrila nitrianskemu biskupovi a to až do roku 1394, kedy obec patriacu Trenčianskej župe predal Mikulášovi Szunyghovi. Szunyogovci patrili k popredným zemianskym rodom v Uhorsku. Po roku 1460 sa stali držiteľmi Budatína. Ich zásluhou bol vvroku 1618 postavený pôvodne renesančný kaštieľ, ktorý je zároveň aj najstarším objektom v obci. Dal ho postaviť Daniel Szunyogh, trenčiansky slúžny, čo dokumentuje aj nápis umiestnený nad hlavným vchodom do kaštieľa. Kaštieľ bol v 18. storočí zbarokizovaný a ďalšie úpravy na objekte sa robili aj v 19. a 20. storočí. Dvojpodlažná budova s dvojtraktovou dispozíciou má pôdorys v tvare L. Pôvodné schodište je dvojramenné . Renesančné valené klenby z lunetami nachádzajúce sa v miestnostiach a trámové stropy na poschodí boli vymenené za rovné. Z hľadiska záchrany kultúrneho dedičstva sa k celkovej obnove kaštieľa pristúpilo v roku 2003. V súčasnosti slúži ako kultúrne a turistické zariadenie, ktoré je svojim umiestnením v tichej lokalite, jedinečným miestom na relax v srdci krásnej Papradnianskej doliny.

comments powered by Disqus

Nearby images in Slovakia

map

A:

by Sergej Esnault, 3.7 km away

http://www.castles.sk/povazsky-hrad.php  

B: castle Povazsky hrad - entry road

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - entry road

D: castle Povazsky hrad - fireplace

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - fireplace

E: castle Povazsky hrad - barbacan

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - barbacan

F: castle Povazsky hrad - west tower

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - west tower

G: castle Povazsky hrad - courtyard

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - courtyard

H: castle Povazsky hrad - look north

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - look north

I: castle Povazsky hrad - east tower

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - east tower

J: castle Povazsky hrad - chapel

by Pavol Sandor, 3.7 km away

castle Povazsky hrad - chapel

This panorama was taken in Slovakia, Europe

This is an overview of Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.

The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.

Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".

Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.

Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights.

In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. 

Text by Steve Smith.

Share this panorama