Libušín a Maměnka Pustevny
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Richard Toman EXPERT Taken 10:35, 12/12/2010 - Views loading...

Advertisement

Libušín a Maměnka Pustevny

The World > Europe > Czech Republic

Tags: priroda

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Libušín a Maměnka

Tato ojedinělá památka byla vystavěna v roce 1899 arch. D. Jurkovičem a stavitelem Urbánkem ze Vsetína. Od roku 1995 je soubor staveb na Pustevnách evidován jako Národní kulturní památka. Od tohoto roku se stal vlastníkem areálu stát s právem hospodaření pro Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které začalo s rekonstrukcí objektu Maměnky v roce 1999. Při ní bylo dbáno na to, aby zůstala zachována původní autentičnost stavby, stavební prvky a architektonické články se všemi detaily (zejména dveře, okna, zábradlí, stropy).
Pokoje jsou ve čtyřbarevném pojednání a původním tónování - zelená, červená, okrová a modrá s původními motivy na stěnách. Také podlaha je původní (smrk na pero a drážku), s ručně tkanými koberci vyrobenými v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí. Vybavení pokojů vychází tvarově i konstrukčně z původního nábytku, jehož prvky jsou zachovány v depotáři muzea. Zásadou bylo zachování "ducha" původního nábytku a jeho transponování do nové podoby se zachováním nosných výtvarných prvků (vějíř).

comments powered by Disqus

Nearby images in Czech Republic

map

A: Pustevny - Libusin - Mamenka

by Vlastislav Tauterman, 10 meters away

Pustevny - Libusin - Mamenka

Pustevny - Libusin - Mamenka

B: Pustevny

by Richard Toman, 40 meters away

Pustevny

C: Pustevny - Square

by Vlastislav Tauterman, 80 meters away

Pustevny - Square

Pustevny - Square

D: Koliba Valaska Pustevny

by Richard Toman, 170 meters away

Koliba Valaska Pustevny

E: Pustevny - Panorama in Summer

by Vlastislav Tauterman, 480 meters away

Pustevny - Panorama in Summer

Pustevny - Panorama in Summer

F: Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

by Vlastislav Tauterman, 590 meters away

Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

Pustevny - Lookout Tower Cyrilka

G: Cyrilka na Pustevnách

by Richard Toman, 590 meters away

Vyhlídka zvaná Cyrilka v podobě drobného altánu s cibulovitou střechou. Nabízí výhledy jak na sever, ...

Cyrilka na Pustevnách

H: Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

by Petr Kolčář, 590 meters away

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

Cyrilka - Pustevny - Beskydy Mountains

I: Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

by Vlastislav Tauterman, 950 meters away

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

Pustevny - View to Frenstat pod Radhostem

J: Pustevny výhled na Frenštát pod radhoštěm

by Richard Toman, 950 meters away

Pustevny výhled na Frenštát pod radhoštěm

This panorama was taken in Czech Republic

This is an overview of Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Share this panorama