Sahib Ata Mosque
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Ramazan KAYHÜYÜK Taken 15:50, 02/06/2013 - Views loading...

Advertisement

Sahib Ata Mosque

The World > Asia > Middle East > Turkey

Tags: mosque, camii, sahib, ata

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Sahip Ata Camisi Konya Meram ilçesi, Larende Caddesi’nde bulunan Sahip Ata Külliyesi’nin bir bölümünü oluşturan Sahip Ata Camisi, külliye ile birlikte, Anadolu Selçuklularının Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1279-1280 yıllarında yapılmıştır. Sahip Ata Külliyesi ile ilgili araştırmasında Haluk Karamağaralı, caminin ilk yapımında, bugünkü çift minareli ön yüze kadar uzandığını ve caminin ağaç direkli ahşap bir yapı olduğunu belirtmiştir. Caminin ilk yapımından yalnızca çini mozaiklerle bezeli mihrabı günümüze gelebilmiştir. Bu cami, Anadolu Selçuklularının günümüze gelebilen en eski ağaç direkli camilerinden birisidir. Bu yapının taç kapısı Selçuklu ağaç işçiliğinin en görkemli örneklerinden birisidir. Taç kapının yanlarındaki derin niş halindeki sebilleri de bu konudaki en eski örneklerdendir. Buradaki sebilin köşe dolgularının birisi içerisinde yapının mimarı Kölük bin Abdullah’ın ismi yazılıdır. Taç kapının ortadaki giriş bölümü bir yazı frizi ve geçmeli mermer mozaiklerle çevrili bir bordürle kuşatılmıştır. Bu bordürün içerisinde yine silmelerin oluşturduğu bir sivri kemer bulunmaktadır. Bu kemer zengin görünümlü 14 mukarnas dizisi ile doldurulmuştur. Bunun altında da caminin sivri kemerli giriş kapısı yer almaktadır. Buradaki bordürler birbirlerine simetriktir. Birbirlerinin içerisinden geçen kalın halat motifleri, köşeli girift bezemeler kapının yanındaki sivri kemerli pencereyi de çevrelemektedir. Bu pencerelerin üzerindeki, yüzeyler renkli sırlı tuğlalardan oluşturulmuş baklava desenli bezeme ile kaplıdır. Girişin sağında şerefeden sonrası yıkılmış olan minare bulunmaktadır. Minarenin dilimli gövdesi lacivert ve turkuvaz renkte sırlı tuğlalarla kaplanmıştır. Giriş kapısının solundaki ikinci minare ise günümüze gelememiştir. Bu yapı çifte minareli taç kapı örneklerinin Anadolu’daki en eski yapısıdır. Giriş kapısının arkasında bir avlu içerisinde camiye yer verilmiştir. Bugünkü cami sonradan yapılmış olup, kare planlı 12 ahşap direkle taşınan bir mekân olup, üzeri çatı ile örtülüdür. İbadet mekânı mihrap duvarına dik beş sahından meydana gelmiştir. Girişin sağ ve solunda döşemeden biraz daha yüksek iki maksure bulunmaktadır. İbadet mekânının da taç kapıya doğru uzandığı sanılmaktadır. İlk yapıdan yalnızca lacivert, mor ve turkuvaz renkli mozaik kakma tekniğinde yapılmış, girişin eksenindeki çinili mihrap kalmıştır. Bu mihraptaki bezemeler, yıldızlar, geçmeler, rumiler ve kıvrık dallardan oluşmuştur. Caminin giriş kapısı eski külliyeden alınmış kündekâri tekniğindeki kaplılardır.

comments powered by Disqus

Nearby images in Turkey

map

A: Sahib Ata Camii Inside

by Ramazan KAYHÜYÜK, 20 meters away

Sahib Ata Camii Inside

B: Iplikci Mosque

by Recep Öğütcü, 290 meters away

Konya Meram ilçesinde Alâeddin Tepesi’nin doğusunda, Kürkçü Mahallesi’nde, Alâeddin Caddesi’nde bulun...

Iplikci Mosque

C: Iplikci Mosque

by Recep Öğütcü, 500 meters away

onya Meram ilçesinde Alâeddin Tepesi’nin doğusunda, Kürkçü Mahallesi’nde, Alâeddin Caddesi’nde buluna...

Iplikci Mosque

D: Alaaddin Tepesi

by Ibrahim Tunca, 570 meters away

Alaeddin Tepesi Konya Selçuklularin baskenti iken Sultan Alaeddin bir cami yaptirmak istedi, bunun iç...

Alaaddin Tepesi

E: Alaadin Tepesi

by Ibrahim Tunca, 580 meters away

Alaeddin Tepesi Konya Selçuklularin baskenti iken Sultan Alaeddin bir cami yaptirmak istedi, bunun iç...

Alaadin Tepesi

F: Alaaddin Tepesi

by Ibrahim Tunca, 590 meters away

Alaeddin Tepesi Konya Selçuklularin baskenti iken Sultan Alaeddin bir cami yaptirmak istedi, bunun iç...

Alaaddin Tepesi

G: Alaeddin Mosque

by Ramazan KAYHÜYÜK, 630 meters away

Alâeddin Mosque is the principal monument on the citadel of Konya, Turkey. The building served as the...

Alaeddin Mosque

H: Culture Park

by Ramazan KAYHÜYÜK, 630 meters away

Culture Park

I: Ataturk Museum

by Recep Öğütcü, 640 meters away

Atatürk sokakta bulunan ev, 1912 yılında inşa edilmiştir . 20. yüzyılda ulusal mimarilerinin bir örne...

Ataturk Museum

J: Alaeddin Keykubat Camii

by Ibrahim Tunca, 660 meters away

ALEADDİN KEYKUBAT CAMİİKonya Karatay ilçesinde, Alâeddin Tepesi’nde bulunan Alâeddin Camisi Ulu Cami ...

Alaeddin Keykubat Camii

This panorama was taken in Turkey, Middle East

This is an overview of Middle East

Modern civilization began right here in the Tigris-Euphrates river valley. Also known as the Fertile Crescent or Mesopotamia, this is the place where, six thousand years ago, agriculture, writing and mathematics were brought into widespread use.

The term "Middle East" comes from the British navy, which used it to describe the countries on the trade route from Europe to India and China. Everything from Afghanistan to Morocco may possibly be classified as "middle eastern", depending on whom you ask -- and when.

Only a partial list of past Empires in the middle eastern territory includes Sumeria, Babylonia, Persia, the Ottoman Empire and the Roman Empire!

When northern Europe was still lurking about in slimy cold stone castles playing chess, the Middle East was enjoying the flowers of poetry, luxurious craftsmanship, music and literature. In fact, the Renaissance in Europe was partly inspired by stories brought back from the middle east by travelers along the trade route.

Strategic location, religious history and the world's largest supply of crude oil have kept the Middle East at the center of world activity for centuries. The saga continues.

Text by Steve Smith.

Share this panorama