0 Likes

Slovakia beckov hrad 5
Slovakia

Beckovský hrad s podhradskou osadou tvorí dôležitú súčasť dejín Slovenska. Ako strážny hrad nad dôležitým brodom Váhu v priestore „Beckovskej brány" bol nedobytným hradom. Do polovice 13. stor. zaberal len vrcholovú plochu brala vymedzenú hradbami, ktoré sledovali okraj skaly. Na najvyššom mieste stál dvojpodlažný palác s cisternou. Na prelome storočia vznikla hranolová veža -„Doujou." V 14. stor. vykopali studňu, po obvode múrov postavili hospodárske budovy a na južnej strane otvorenú vežu. Je možné, že

v časti prestavby sa uskutočnili za panstva Matúša Cáka Trenčianskeho, ktorý vlastnil hrad do svojej smrti vr. 1321, kedy sa Beckov vrátil do rúk kráľa.
V r. 1388 dostal hrad do dedičnej dŕžavy Stibor zo Stiboríc, verný rytier kráľa Žigmunda Luxemburského, až do svojej smrti v r. 1414 zastával hodnosť sedmohradského vojvodu. Prestavba hradu trvala niekoľko desaťročí. Dolné nádvorie po prestavbe bolo určené pre posádku a hospodárske budovy. Horný hrad na vrchole brala bol sídlom pána. Na západnej strane, kde už nezostal priestor na výstavbu ďalšieho krídla viedla cez obvodový hradný múr dvojpodlažná uzavretá pavlač, pričom na najvyššom mieste bola rozšírená smerom von o obrannú galériu. Vybudoval nový západný palác prepojený vstupnou chodbou so sedíliami. Horný hrad tvoril uzavretý komplex budov, bol samostatným obranným celkom, dostať sa doň bolo možné z dolného nádvoria cez padací most a niekoľko etážových priestorov.
Vysoké kolmé bralo bolo chránené Váhom, ktorý tiekol tesne pod hradnou skalou. Západný palác slúžil na reprezentatívne účely. V Stiborových časoch sa vzácne používalo už aj okenné sklo. Dôležitou súčasťou bola hradná kaplnka, dal ju vybudovať Stibor, bola priamo spojená s prvým poschodím obytného traktu a bola rovnako prepychová ako celý palác. Maliarska výzdoba kaplnky bola skvostom ako i 182 cm vysoká madona (teraz umiestnená v kostole v Koryčanoch na Morave).
Beckov po prestavbe uskutočnenej Stiborom sa stal jednou z najluxusnejších rezidencií tých čias. Tak to bolo i za Bánfiovcov, ktorí vlastnili hrad až do vymretia rodu v r. 1644. Po rozdelení medzi príbuzné šľachtické rody hrad chátral, v roku 1729 ho zničil požiar.

View More »

Copyright: Miroslav olešnaník
Type: Spherical
Resolution: 11332x5666
Uploaded: 29/06/2009
Updated: 20/02/2012
Views:

...


Tags: slovakia; castle; beckov
comments powered by Disqus

Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 3
Miroslav Olesnanik
Slovakia beckov hrad 4
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 2
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 1
Sergej Esnault
Opustený židovský cintorín pri hrade Beckov - Slovakia
Miroslav Olesnanik
Slovakia zelena voda topfest2009
Miroslav Olesnanik
EFFLEURAGE Sauna Masage 2
Miroslav Olesnanik
EFFLEURAGE Sauna Masage 1
Tristo Sestdesiat
Between two ponds
Pavol Sandor
Čachtice castle tower
Pavol Sandor
Castle Čachtice northern gateway
Pavol Sandor
Čachtice upper castle courtyard castle
Marcio Cabral
Cerrado Stellar I
ViReal Riprese Aeree
Bologna
Valentin durand
view from the "Mont Bastide"
Vasilis Triantafyllou
To Gefyri Tis Plakas Araxthos River Greece
Unkle Kennykoala
Sakura at Aoyama Cemetery / 桜 @ 青山霊園
Matthias Kunze
Castell de Tossa de Mar
孙荣
江苏徐州小南湖水街连接苏公岛的桥
Hersonissos Municipality in Crete
Agia Paraskevi Cave in Skotino Village - Gouves
Oliver Guest
130403 Hardanger Halne snow hole
Peka xonep koca 3
Udo Lenkewicz
thrift store
Valentin durand
cascade Gairaut
Miroslav Olešnaník
Canadianschool - Language school in Zilina - classroom 1
Miroslav Olesnanik
Plague Column from year 1750 - Nitra castle
Miroslav Olesnanik
Slovakia zilina 2011 pr17 vodny slalom 1
Miroslav Olesnanik
Slovakia beckov hrad 4
Miroslav Olešnaník
Slovakia kysucke n mesto 2011 kostol sv jakuba
Miroslav Olesnanik
Slovakia bojnice 2010 castle south
Miroslav Olesnanik
Hlinka Square - winter night
Miroslav Olesnanik
Building of new shopping center Hrad - on August 14th 2009
Miroslav Olesnanik
Magnolia tree - Slovakia - Zilina
Miroslav Olešnaník
Slovakia zilina 2011 pr17 vodny slalom 4
Miroslav Olesnanik
Cathedral of the st. Emeram in recostruction - Nitra castle
Miroslav Olesnanik
Rajecké Teplice - park
More About Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights. In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. Text by Steve Smith.