loading...
Loading ...

Panoramic photo by Miroslav Olesnanik EXPERT Taken 06:38, 23/07/2011 - Views loading...

Advertisement

The World > Europe > Slovakia

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste
Národná kultúrna pamiatka

Mariánsky kostol (dolný) na Belanského ulici z roku 1817. Kostol vznikol vznikol prestavbou Kaplnky Nepoškvrneného počatia Panny Márie (1746). Keď mala kysucká farnosť viac ako 20 tisíc veriacich, padlo rozhodnutie, že poniže mestských hradieb by sa mala postaviť kaplnka a pri nej cintorín. Preto v roku 1738 začali veriaci stavať kaplnku a ukončili ju v roku 1746. Netrvalo dlho a v roku 1801 ju začali rozširovať na terajší Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Dokončený bol v roku 1817. Je to jednoloďová stavba v klasicistickom štýle s polkruhovým uzáverom, zaklenutá pruskými klenbami s medziklembovými pásmi. Fasáda je členená pilastrami, kostol má vežu vstavanú do štítového priečelia. Na parapete chóru z prvej polovice 18. storočia, krásne zdobeného barokovou výzdobou - plastickou drevorezbou polychromovanou, je umiestnený zemiansky znak rodiny Kubicovej. V interiéry kostola sa nachádza klasicistická kazateľňa s luiséznym ornamentom. Klasicistický organ je z konca 18. storočia. V kostole sa nachádzajú dva obrazy od D. Applera. Prvý z nich zobrazuje sv. Andreja, druhý sv. Alžbetu, oba pochádzajú z roku 1836.
(Text prevzatý z web. stránky Kysuckého Nového mesta:www.kysuckenovemesto.sk.)

comments powered by Disqus

Nearby images in Slovakia

map

A:

by Miroslav Olesnanik, 310 meters away

B:

by Miroslav Olesnanik, 450 meters away

C:

by Miroslav Olesnanik, 490 meters away

D: Mansion - Radola

by Slavomír Lapka, 770 meters away

Mansion - Radola

E: Mansion - Radola

by Slavomír Lapka, 780 meters away

Kaštieľ Radoľa je historická pamiatka v regióne Kysuce. Dnes radíme kaštieľ respektíve vznik jeho naj...

Mansion - Radola

F: Astropark Kysuckej hvezdárne

by Marek Harman, 1.6 km away

Astropark Kysuckej hvezdárne

G: Kysuce observatory

by Marek Harman, 1.7 km away

Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste Dolinský potok 1278 024 01 Kysucké Nové Mesto Tel: 00 421 41...

Kysuce observatory

H: Kysucká hvezdáreň

by Marek Harman, 1.7 km away

Kysucká hvezdáreň

I:

by Miroslav Olesnanik, 6.3 km away

J:

by Miroslav Olesnanik, 6.3 km away

This panorama was taken in Slovakia, Europe

This is an overview of Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.

The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.

Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".

Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.

Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights.

In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. 

Text by Steve Smith.

Share this panorama