Synagogue Bytca - Staircase
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramic photo by Pavol Sandor EXPERT Taken 13:55, 05/12/2009 - Views loading...

Advertisement

Synagogue Bytca - Staircase

The World > Europe > Slovakia

Tags: synagogue

  • Like / unlike
  • thumbs up
  • thumbs down

V horno-považskom regióne sa nachádza niekoľko významných architektonických pamiatok. Jedna z nich - znalcami označovaná ako unikátny skvost - je bytčianska synagóga. Jej vznik sa datuje do roku 1886 a snáď nielen jej viedenský štýl určil prívlastok Hliníku „ Malá Viedeň“. Dal ju postaviť barón Popper, zakladateľ pivovaru toho istého názvu v Bytči. Synagóga je zvonka schátralá, znútra však dáva tušiť nevšednú krása umelecky vyzdobeného kazetového stropu. Ako dar ju v roku 2002 dostalo Biblické centrum zamerané na vzdelávanie hebrejských koreňov kresťanstva pre mladú a strednú generáciu.

Cieľom je zachovať pamiatku na kedysi bohatú históriu židovských obyvateľov tohto okolia, čerpať z nej pre rozvoj a budovanie kultúrneho povedomia tohto regiónu, dať mu zvláštny punc krásy a úcty k hodnotám, ktoré vytvorili usilovné ruky židovského obyvateľstva Bytče a jej okolia. Aby pripomínala , že Židia v Bytči žili, niečo tam vytvorili a prispeli k rozkvetu Bytče v 19. a 20 storočí.

Obnova synagógy sa začína v období, keď sa napĺňajú ciele projektu VUC Žilina Infocesta pre operátorov v cestovnom ruchu medzi Slovenskom a Izraelom. Jej obnova tak bude výrazným prínosom pre tento kraj. Vzácne je to, že sa spájajú ciele nie malého počtu obyvateľov tohto regiónu so zámerom pozdvihnúť a uchovať pre ďalšie generácie to, čo je vzácne, krásne, hodné obdivu profesionálov i jednoduchých ľudí. Ak sa tento projekt podarí, synagóga bude slúžiť verejnosti nielen ako vzdelávacie centrum, ale aj ako koncertná sála, či stredisko cestovného ruchu.

http://www.bconline.sk/Synagogue.aspx

comments powered by Disqus

Nearby images in Slovakia

map

A: Synagogue Bytca - Entry Hall

by Pavol Sandor, 10 meters away

Synagogue Bytca - Entry Hall

B: Synagogue Bytca - Empora - Chor

by Pavol Sandor, 10 meters away

Synagogue Bytca - Empora - Chor

C: Synagogue Bytca - Main Hall

by Pavol Sandor, 10 meters away

Synagogue Bytca - Main Hall

D: Synagogue Bytca

by Pavol Sandor, 20 meters away

Synagogue Bytca

E: Manor in Bytca outer part

by Miroslav Olesnanik, 50 meters away

Manor in Bytca outer part

F: Manor in Bytca inner part

by Miroslav Olesnanik, 80 meters away

Manor in Bytca inner part

G: Thurzo - mansion end palace - Bytca

by Slavomír Lapka, 100 meters away

Thurzo - mansion end palace - Bytca

H:

by Miroslav Olesnanik, 140 meters away

I:

by Miroslav Olesnanik, 140 meters away

J:

by Miroslav Olesnanik, 150 meters away

This panorama was taken in Slovakia, Europe

This is an overview of Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.

The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.

Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".

Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.

Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights.

In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. 

Text by Steve Smith.

Share this panorama