Likes

Synagogue Bytca - Staircase
Slovakia

V horno-považskom regióne sa nachádza niekoľko významných architektonických pamiatok. Jedna z nich - znalcami označovaná ako unikátny skvost - je bytčianska synagóga. Jej vznik sa datuje do roku 1886 a snáď nielen jej viedenský štýl určil prívlastok Hliníku „ Malá Viedeň“. Dal ju postaviť barón Popper, zakladateľ pivovaru toho istého názvu v Bytči. Synagóga je zvonka schátralá, znútra však dáva tušiť nevšednú krása umelecky vyzdobeného kazetového stropu. Ako dar ju v roku 2002 dostalo Biblické centrum zamerané na vzdelávanie hebrejských koreňov kresťanstva pre mladú a strednú generáciu.

Cieľom je zachovať pamiatku na kedysi bohatú históriu židovských obyvateľov tohto okolia, čerpať z nej pre rozvoj a budovanie kultúrneho povedomia tohto regiónu, dať mu zvláštny punc krásy a úcty k hodnotám, ktoré vytvorili usilovné ruky židovského obyvateľstva Bytče a jej okolia. Aby pripomínala , že Židia v Bytči žili, niečo tam vytvorili a prispeli k rozkvetu Bytče v 19. a 20 storočí.

Obnova synagógy sa začína v období, keď sa napĺňajú ciele projektu VUC Žilina Infocesta pre operátorov v cestovnom ruchu medzi Slovenskom a Izraelom. Jej obnova tak bude výrazným prínosom pre tento kraj. Vzácne je to, že sa spájajú ciele nie malého počtu obyvateľov tohto regiónu so zámerom pozdvihnúť a uchovať pre ďalšie generácie to, čo je vzácne, krásne, hodné obdivu profesionálov i jednoduchých ľudí. Ak sa tento projekt podarí, synagóga bude slúžiť verejnosti nielen ako vzdelávacie centrum, ale aj ako koncertná sála, či stredisko cestovného ruchu.

http://www.bconline.sk/Synagogue.aspx

Copyright: Pavol Sandor
Type: Spherical
Resolution: 18246x9123
Uploaded: 05/12/2009
Updated: 11/09/2014
Views:

...


Tags: synagogue
comments powered by Disqus

Pavol Sandor
Synagogue Bytca - Entry Hall
Pavol Sandor
Synagogue Bytca - Empora - Chor
Pavol Sandor
Synagogue Bytca - Main Hall
Pavol Sandor
Synagogue Bytca
Miroslav Olesnanik
Manor in Bytca outer part
Miroslav Olesnanik
Manor in Bytca inner part
Slavomír Lapka
Thurzo - mansion end palace - Bytca
Miroslav Olesnanik
Slovakia bytca 2011 sobasny palac 2
Miroslav Olesnanik
Slovakia bytca 2011 sobasny palac 1
Miroslav Olesnanik
Slovakia bytca 2011 sobasny palac 3
Miroslav Olesnanik
Bytca Town Office
Miroslav Olesnanik
Bytca - The parish church of All Saints - interior
Tayfun Boylu
Khao San (bangkok) Thailand
Melkan Bassil
Chabrouh water barrier - Lebanon
Andrey Dorogin
Demerdji
Sotero Ferreira
Typical Village of José Franco - Mafra
Christopher Blake
Mt Hope Bridge Bristol
Andrea Biffi
Saint-Séverin ambulatory
Dmitri Melinchuk
Winter Siberian forest, december 2005
Ivan Roslyakov
Midnight on the top of mt. Sinai,
Ivan Tsyrkunovich
За черникой
Clifford Compton
Mt. Carmel Fireworks
Andrea Biffi
Panthéon
Martin Broomfield
Notre Dame, the Seine, a bride and her scooter. Paris
Pavol Sandor
Trencin Castle gallery 01
Pavol Sandor
Gánovce - Dubina - pohľad na Hranovnicu
Pavol Sandor
Gánovce - prameň Vrt SHG – 2
Pavol Sandor
D3n 0055 Cafe College
Pavol Sandor
Súľov - cestou na Žibrid
Pavol Sandor
Gánovce prameň pri Juhovi Vrt GP – 19
Pavol Sandor
Synagóga Žilina
Pavol Sandor
Gánovce - Prameň pod Grigerovou záhradou
Pavol Sandor
koncert Vockap 3
Pavol Sandor
kruhový objazd - traffic roundabout - Považká Bystrica
Pavol Sandor
Building highway bridge D1 in Povazska Bysrica fog
Pavol Sandor
Eko Jarmok Považská Bystrica 2010 včielka
More About Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights. In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. Text by Steve Smith.