0 Likes

ZINDAN CAVE
Turkey

Isparta'nın Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda bulunan Zindan Mağarası, Aksu Çayı boğazının güneye bakan yamacında deniz seviyesinden 1300 m. yüksekliktedir. 765 metre uzunluğunda olan mağara yatay yönde gelişme göstermiştir. Yarı aktif olan mağara, içinde değişik Damlataş, Akmataş, Kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu aşınım ve birikimlere sahiptir. Bazı kesimlerinde ise minyatür kanyonlar oluşmuştur.

          Mağaranın sonunda “Hamam” diye isimlendirilen kısımda tabanda mozaik biçimli kalsit kristalleri en özgün şekillerdir. Yapılan analizler sonucunda mağara içinde akan suyun Zindan mağarasının yakınındaki Başpınar suyuna özdeş, kalsiyum ve mağnezyum değerlerinin yüksek olduğu ve cildi güzelleştirici  etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Mağara girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taş tesseradan yapılmış Eurymedon (Köprüçayı Tanrısı) başı, iki yanında yunus motifi, altta ve üstte kanatlı uçan erkek motifleri olan mozaik bulunmaktadır.

         Zindan Mağarası önündeki Eurymedon Kutsal Alanı, Timbriada Antik kentine bağlı bir alandır. Mağara civarında yapılan kazılardan elde edilen bilgilere göre erken Helenistik dönemden itibaren yazıtların içeriğinden ise M.S. 1 ve II yüzyılda kutsal alanın yapıldığı tespit edilmiştir. Kutsal alan erken dönemlerde açık hava tapınağı şeklinde kullanılmış olmalıdır. Açık Hava Tapınağı, mağaranın önünden alt kısımdaki yürüme zeminine kadar basamaklı inşa edilmiş fakat zaman içinde birtakım değişikliklere uğramıştır. Bu günkü arkeolojik veriler tapınağın Roma döneminde yoğun mimari yapılaşma geçirdiğini göstermiştir. Bu kutsal alan uzun yıllar önemini korumuştur.

        Kutsal alanın esas tanrıçası, Timbriada Antik Kentinde olduğu gibi Kybele olup tanrıça, “Meter Theon Vegeinon” olarak isimlendirilmiştir. Alanda ayrıca Eurymedon (Köprü Çayı  Tanrısı), Zeus (Baştanrı), Hermes (Haber Tanrısı), Demeter (Tarım ve Bereket Tanrısı) kültlerine tapım vardır. Ayrıca kent sikkelerinde her iki tanrı birlikte tasvir edilmiştir. Mağaranın önünde 1977 yılında ortaya çıkarılan Eurymedon Tanrısının heykeli Isparta müzesinde sergilenmektedir.

         Roma döneminde kutsal alanın önünde Eurymedon köprü çayı üzerine kesme taşlardan yapılmış olan Roma Köprüsü, tek tonoz kemerli bir köprüdür. Köprü kemerinin her iki yanındaki kemer kilit taşları üzerine tanrı Eurymedon’un portre - büstü oyulmuştur.

Kaynak:http://www.aksu.gov.tr/default_b0.aspx?content=235

Copyright: Levent Şen
Type: Spherical
Resolution: 8000x4000
Taken: 26/08/2013
Uploaded: 27/08/2013
Updated: 26/12/2014
Views:

...


Tags: cave; isparta; turkey; 360; panorama; long exposure; tourism; travel
comments powered by Disqus

Barbaros Caglar
Hole stone , Deliktaş,
Ahmet Varol Çiftçi
Akdoğan Köyü Panorama
Levent ŞEN
EGIRDIR LAKE
cemal yağcı
Hızırbey Camisi (Ulucami ) (Eğirdir)
Levent ŞEN
HIZIR BEY MOSQUE
cemal yağcı
Egirdir Carsi
cemal yağcı
Egirdir Carsi ici
Barbaros Caglar
Yesilgöl
Barbaros Caglar
kovada lake,egirdir,isparta,
Barbaros Caglar
kovada lake
Barbaros Caglar
isparta,Egirdir,kovada lake
Barbaros Caglar
kovada,lake,egirdir,isparta
Jiri Vambera
Ankarafantsika NP Canyon 2
Ruediger Kottmann
Lake Garda - View from Monte Baldo
Henk-Jan de Jong
Inside the Organ of the St Bavo Cathedral, Haarlem
Iván Ferenczy
Public beach at the old city centre, Rovinj, Croatia
yunzen liu
Henan xinxiang Guoliang Tunnel 1—— One of the world's most dangerous ten road
Anton Goida
Night in Chersonesus
Михаил Шишов
радуга Архангельск
Seungsang Yoo(유승상)
Preikestolen
Jaime Brotons
Cascada
Littleplanet.nl - Roelof de Vries
Writers at Work - Harry Mulisch
Richard Chesher
Red and Yellow Octocorals at Ilot Kouare New Caledonia
Aaron Priest
Marshall Point Lighthouse 1
Levent ŞEN
Seferoglu Street
Levent ŞEN
HIZIR BEY MOSQUE
Levent ŞEN
Yenikapi Street
Levent ŞEN
Iskele Street
Levent ŞEN
Hamam Street
Levent ŞEN
mollaomerli - 001
Levent ŞEN
Sarihacilar Village 010
Levent ŞEN
Zafer Street
Levent ŞEN
Sarihacilar Village 006
Levent ŞEN
Camii Street
Levent ŞEN
Sultan Mosque
Levent ŞEN
Uzun Carsi Street - 2
More About Middle East

Modern civilization began right here in the Tigris-Euphrates river valley. Also known as the Fertile Crescent or Mesopotamia, this is the place where, six thousand years ago, agriculture, writing and mathematics were brought into widespread use.The term "Middle East" comes from the British navy, which used it to describe the countries on the trade route from Europe to India and China. Everything from Afghanistan to Morocco may possibly be classified as "middle eastern", depending on whom you ask -- and when.Only a partial list of past Empires in the middle eastern territory includes Sumeria, Babylonia, Persia, the Ottoman Empire and the Roman Empire!When northern Europe was still lurking about in slimy cold stone castles playing chess, the Middle East was enjoying the flowers of poetry, luxurious craftsmanship, music and literature. In fact, the Renaissance in Europe was partly inspired by stories brought back from the middle east by travelers along the trade route.Strategic location, religious history and the world's largest supply of crude oil have kept the Middle East at the center of world activity for centuries. The saga continues.Text by Steve Smith.