0 Likes

ZINDAN CAVE
Turkey

Isparta'nın Aksu ilçesinin 2 km kuzeydoğusunda bulunan Zindan Mağarası, Aksu Çayı boğazının güneye bakan yamacında deniz seviyesinden 1300 m. yüksekliktedir. 765 metre uzunluğunda olan mağara yatay yönde gelişme göstermiştir. Yarı aktif olan mağara, içinde değişik Damlataş, Akmataş, Kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu aşınım ve birikimlere sahiptir. Bazı kesimlerinde ise minyatür kanyonlar oluşmuştur.

          Mağaranın sonunda “Hamam” diye isimlendirilen kısımda tabanda mozaik biçimli kalsit kristalleri en özgün şekillerdir. Yapılan analizler sonucunda mağara içinde akan suyun Zindan mağarasının yakınındaki Başpınar suyuna özdeş, kalsiyum ve mağnezyum değerlerinin yüksek olduğu ve cildi güzelleştirici  etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır. Mağara girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taş tesseradan yapılmış Eurymedon (Köprüçayı Tanrısı) başı, iki yanında yunus motifi, altta ve üstte kanatlı uçan erkek motifleri olan mozaik bulunmaktadır.

         Zindan Mağarası önündeki Eurymedon Kutsal Alanı, Timbriada Antik kentine bağlı bir alandır. Mağara civarında yapılan kazılardan elde edilen bilgilere göre erken Helenistik dönemden itibaren yazıtların içeriğinden ise M.S. 1 ve II yüzyılda kutsal alanın yapıldığı tespit edilmiştir. Kutsal alan erken dönemlerde açık hava tapınağı şeklinde kullanılmış olmalıdır. Açık Hava Tapınağı, mağaranın önünden alt kısımdaki yürüme zeminine kadar basamaklı inşa edilmiş fakat zaman içinde birtakım değişikliklere uğramıştır. Bu günkü arkeolojik veriler tapınağın Roma döneminde yoğun mimari yapılaşma geçirdiğini göstermiştir. Bu kutsal alan uzun yıllar önemini korumuştur.

        Kutsal alanın esas tanrıçası, Timbriada Antik Kentinde olduğu gibi Kybele olup tanrıça, “Meter Theon Vegeinon” olarak isimlendirilmiştir. Alanda ayrıca Eurymedon (Köprü Çayı  Tanrısı), Zeus (Baştanrı), Hermes (Haber Tanrısı), Demeter (Tarım ve Bereket Tanrısı) kültlerine tapım vardır. Ayrıca kent sikkelerinde her iki tanrı birlikte tasvir edilmiştir. Mağaranın önünde 1977 yılında ortaya çıkarılan Eurymedon Tanrısının heykeli Isparta müzesinde sergilenmektedir.

         Roma döneminde kutsal alanın önünde Eurymedon köprü çayı üzerine kesme taşlardan yapılmış olan Roma Köprüsü, tek tonoz kemerli bir köprüdür. Köprü kemerinin her iki yanındaki kemer kilit taşları üzerine tanrı Eurymedon’un portre - büstü oyulmuştur.

Kaynak:http://www.aksu.gov.tr/default_b0.aspx?content=235

Copyright: Levent Şen
Type: Spherical
Resolution: 8000x4000
Taken: 26/08/2013
Uploaded: 27/08/2013
Updated: 26/12/2014
Views:

...


Tags: cave; isparta; turkey; 360; panorama; long exposure; tourism; travel
comments powered by Disqus

Barbaros Caglar
Hole stone , Deliktaş,
Ahmet Varol Çiftçi
Akdoğan Köyü Panorama
Levent ŞEN
EGIRDIR LAKE
cemal yağcı
Hızırbey Camisi (Ulucami ) (Eğirdir)
Levent ŞEN
HIZIR BEY MOSQUE
cemal yağcı
Egirdir Carsi
cemal yağcı
Egirdir Carsi ici
Barbaros Caglar
Yesilgöl
Barbaros Caglar
kovada lake,egirdir,isparta,
Barbaros Caglar
kovada lake
Barbaros Caglar
isparta,Egirdir,kovada lake
Barbaros Caglar
kovada,lake,egirdir,isparta
Hana Dusíková
Villa Tugendhat - Lower terrace (UNESCO heritage)
Uwe Buecher
Ruta de los Volcanes - Lavas la Malforada
David Rowley
Chambers Pillar
David Rowley
Rainbow Warrior Memorial
Heiner Straesser - derPanoramafotograf.com
Termessos 5, Turkey
Tina Gauer & Oli Burle - www.360tourist.net
Secret Canyon in Sinai - The Arch
Marcio Cabral
Blue Spring
Matthias Kunze
Mercado Mariscal Caceres
Uwe Buecher
Barranco del Agua
Asset Imaging Photography
Hope Saddle at Dawn
Daniel Christaldi
HARP gun (next to second smaller gun)
Marcio Cabral
Havana National Hotel's Pub
More About Middle East

Modern civilization began right here in the Tigris-Euphrates river valley. Also known as the Fertile Crescent or Mesopotamia, this is the place where, six thousand years ago, agriculture, writing and mathematics were brought into widespread use.The term "Middle East" comes from the British navy, which used it to describe the countries on the trade route from Europe to India and China. Everything from Afghanistan to Morocco may possibly be classified as "middle eastern", depending on whom you ask -- and when.Only a partial list of past Empires in the middle eastern territory includes Sumeria, Babylonia, Persia, the Ottoman Empire and the Roman Empire!When northern Europe was still lurking about in slimy cold stone castles playing chess, the Middle East was enjoying the flowers of poetry, luxurious craftsmanship, music and literature. In fact, the Renaissance in Europe was partly inspired by stories brought back from the middle east by travelers along the trade route.Strategic location, religious history and the world's largest supply of crude oil have kept the Middle East at the center of world activity for centuries. The saga continues.Text by Steve Smith.