Dětský koutek V Karviné ve stylu slov...
condividi
mail
License license
loading...
Loading ...

Foto panoramica di Richard Toman EXPERT Scattata 11:03, 21/03/2011 - Views loading...

Advertisement

Dětský koutek V Karviné ve stylu slovanského hradiště 3

The World > Europe > Czech Republic

  • mi piace / non mi piace
  • thumbs up
  • thumbs down

http://portal.karvina.org/portal/page/portal/uvodni_stranka


dětský koutek ve stylu slovanského hradiště


Zámecký park - park Boženy Němcové

Původní zámecký park, nyní park Boženy Němcové, byl založen r. 1804 v anglickém slohu po empírové přestavbě zámku Fryštátu. Park se rozprostírá na ploše 36 ha.

Z doby jeho založení se dochovaly některé stromové aleje a vzácné solitéry. Na ploše pod zámkem stojí vzácný jinan dvoulaločný. Hned vedle bývalých Larischových (zámeckých) koníren stojí mohutný památný strom jasan ztepilý a kousek dál u komunikace vedoucí k restauraci Pod zámkem je další památný strom platan javorolistý, který představuje výraznou krajinnou dominantu. Tyto dva památné stromy jsou jedněmi z celkem 6 vyhlášených na území Karviné. Kromě nich se zde nachází další vzácné dřeviny – borovice černá, zmarličník japonský, liliovník tulipánokvětý, lipová alej, dvě kaštanové aleje a další.

Do parku se vchází známěstí hlavní bránou spojující zámek a kostel. V minulosti se v parku nacházela obora (nyní je zde zookoutek svýběhem pro daňky, srnce a ptactvo; původně se rozkládala na ploše 23 ha a pořádaly se zde panské hony – nejvýznamnější byl za účasti korunního prince Rudolfa r. 1877), konírna, mléčnice, prádelna, lázeň, letohrádek (nyní restaurace, u které se ještě donedávna nacházelo japonské jezírko; podobu původního letohrádku lze spatřit na obrazu „Zahradní koncert“, který se nachází na zámku) a u zdi farního kostela Povýšení sv. Kříže se dosud nachází rodová hrobka Larisch-Mönnichů.

Nyní tento přírodně krajinářský park prochází již několik let rozsáhlou obnovou, jejíž součástí jsou terénní úpravy a modelace, celková revitalizace zeleně a realizace několika zajímavých staveb, z nichž byly již realizovány dětský koutek (ve stylu slovanského hradiště) a Larischův altán a provedena rekonstrukce Larischovy hrobky. Z areálu bývalého soleckého zámku v Karviné-Dolech bylo torzo jiné Larischovy hrobky převezeno a použito na výstavbu zmíněného Larischova altánu. Stejně tak malá fontána se sousoším puttů s delfínem, který se nacházel v bývalém parku soleckého zámku, byl přemístěn do interiéru zámku Fryštátu a jeho kopie se nachází v parku Boženy Němcové poblíž sauny. Další obnova čeká objekt bývalých zámeckých koníren (původně hraběcí stáje postavené pro chov krav a ušlechtilých panských koní), rovněž probíhá rekonstrukce navazujícího rekreačního areálu jezera Loděnice. Přibližně polovinou parku protéká malebný potok Mlýnka, který dotváří příjemnou atmosféru tohoto kouzelného zákoutí jinak velmi temperamentního města. Park, stejně jako historické jádro města a Lázeňský park, je součástí městské památkové zóny.

comments powered by Disqus

Immagini nelle vicinanze di Czech Republic

map

A: Dětský koutek v Karviné ve stylu slovanského hradiště

di Richard Toman, 10 metri di distanza

http://portal.karvina.org/portal/page/portal/uvodni_strankadětský koutek ve stylu slovanského hradišt...

Dětský koutek v Karviné ve stylu slovanského hradiště

B: Dětský koutek v Zámeckém parku v Karviné

di Richard Toman, 50 metri di distanza

ětský koutek v Zámeckém parku v KarvinéDětský koutek se nalézá v lázeňském parku Boženy Němcové. Zába...

Dětský koutek v Zámeckém parku v Karviné

C: Letní Kino v Karviné

di Richard Toman, 160 metri di distanza

Letní kino  promítá vždy od června do konce srpna. Jelikož promítání filmů začíná pozdě večer, mohou ...

Letní Kino v Karviné

D: Karviná - hraběcí konírna s mléčnici park Boženy Němcové

di Richard Toman, 240 metri di distanza

Areál bývalé hraběcí konírny s mléčnicí postavené asi roku 1850 se nachází v centrální části zámeckéh...

Karviná - hraběcí konírna s mléčnici park Boženy Němcové

E: Karviná - Park Boženy Němcové modrý pavilon

di Richard Toman, 250 metri di distanza

Karviná - Park Boženy Němcové modrý pavilon

F: Karviná - Zámecký park

di Richard Toman, 270 metri di distanza

Karviná - Zámecký park

G: Karviná - Zookoutek Park Boženy Němcové

di Richard Toman, 280 metri di distanza

Karviná -  Zookoutek Park Boženy Němcové

H: Rodinná hrobka Larischů-Mönnichů v Karviné-Fryštátě

di Richard Toman, 290 metri di distanza

Rodinná hrobka Larischů-Mönnichů v Karviné-Fryštátě

Rodinná hrobka Larischů-Mönnichů v Karviné-Fryštátě

I: Park Boženy Nemcové v Karviné

di Richard Toman, 290 metri di distanza

Park Boženy Nemcové v Karviné

J: Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Karviné

di Richard Toman, 290 metri di distanza

Farní kostel Povýšení svatého Kříže je vůbec nejstarší stavební památkou na území města Karviné. Poch...

Farní kostel Povýšení svatého Kříže v Karviné

Questo panorama è stato scattato in Czech Republic

Questa è una vista generale di Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Condividi questo panorama