Church. Nicholas - Domaniza
delen
mail
License license
loading...
Loading ...

Panoramische foto door Slavomír Lapka EXPERT Genomen 15:23, 18/04/2012 - Views loading...

Advertisement

Church. Nicholas - Domaniza

The World > Europe > Slovakia

  • Vind ik leuk / Vind ik niet leuk
  • thumbs up
  • thumbs down

Domaniža patrí medzi veľmi staré farnosti niekdajšieho rozsiahleho trenčianskeho archidiakonátu. Prvá písomná zmienka sa nám zachovala z roku 1268 vo verejnoprávnej listine (Wencel VIII.218), v ktorej sa uvádza meno kňaza Godislava z Domaniže. Druhá listina (Harai okmanytár VI. 187) pochádza z roku 1272. Z listín je isté, že už tu stál kostol, fara a poznáme i meno správcu fary, kňaza Godislava. Druhá správa je z rokov 1332 - 1337. V tejto dobe navštívil farnosť v rámci vizitácie trenčianskeho archidiakonátu legát Raymundus de Bonofato. Z jeho stručného súpisu fár trenčianskeho archidiakonátu vysvitá, že do Domaniže prišiel zo Žiliny, kde v tom čase sídlil vicearchidiakon Klement. Raymundus de Bonofato zaznačil do súpisu meno vtedajšieho domanižského farára Mikuláša. V krátkom časovom odstupe je tu druhá správa, ktorá potvrdzuje pravdivosť prvej, a to, že v Domaniži už skutočne jestvovala farnosť, ktorá sa v súpise farností trenčianskeho archidiakonátu spomína ako ôsma. Ďalšia správa je z roku 1376 a už hovorí aj o kostole. Tou správou je kanonická vizitácia. Z týchto vizitácii sa teda dozvedáme o všetkom čo súvisí s našou farnosťou o jej vývoji, prestavbách a úpravách nášho domanižského chrámu.

comments powered by Disqus

Panorama's in de omgeving van Slovakia

map

A: rázsestie Počarová - Zemianská Závada

door Pavol Sandor, 4.5 hier vandaan

rázsestie Počarová - Zemianská Závada

B: kríž nad Počarovou

door Pavol Sandor, 4.6 hier vandaan

kríž nad Počarovou

D: Obec Fačkov

door Mikropolis, 5.1 hier vandaan

Obec Fačkov

E: Pružinská Dúpna jaskyňa 04

door Pavol Sandor, 5.9 hier vandaan

Pružinská Dúpna jaskyňa 04

F: Pružinská Dúpna jaskyňa 03

door Pavol Sandor, 5.9 hier vandaan

Pružinská Dúpna jaskyňa 03

G: Pružinská Dúpna jaskyňa 02

door Pavol Sandor, 5.9 hier vandaan

Pružinská Dúpna jaskyňa 02

H: Dúpna jaskyňa Pružina 01

door Pavol Sandor, 5.9 hier vandaan

Dúpna jaskyňa Pružina 01

I: Pružinská Dúpna jaskyňa - vchod

door Pavol Sandor, 5.9 hier vandaan

Pružinská Dúpna jaskyňa - vchod

J: courtyard of the Basilica of the Virgin Mary and Slovak Bethlehem - Rajecka Lesna

door Slavomír Lapka, 6.0 hier vandaan

Základný kameň Baziliky Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej bol položený v máji roku 1864, kedy s...

courtyard of the Basilica of the Virgin Mary and Slovak Bethlehem - Rajecka Lesna

Dit panorama is genomen in Slovakia, Europe

Dit is een overzicht van Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.

The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.

Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".

Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.

Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights.

In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. 

Text by Steve Smith.

Deel dit panorama