Kaltenštejn
Share
mail
License license
loading...
Loading ...

Fotografie panoramica de Milan Horák Fotografiat 13:07, 09/04/2012 - Views loading...

Advertisement

Kaltenštejn

The World > Europe > Czech Republic

  • Iti place / nu-ti place
  • thumbs up
  • thumbs down

Kaltenštejn byl slezský hrad, ležící na osamělé kupě u Černé Vody v okrese Jeseník.

Hrad Kaltenštejn je poprvé připomínán ve dvou listinách z let 1295 a 1296. Byl tehdy předmětem sporu mezi svídnickým vévodou Bolkem I. a vratislavským biskupem Janem Romkem. Hrad byl tehdy označován jako „nově postavený“, nacházel se v „Niské zemi“ (tedy na biskupské půdě) a držel jej vévoda, který jej vykoupil z rukou původních stavitelů hradu, označovaných za „nepřátele církve“.[1] Podle rozsudku vyneseného krakovským biskupem měl vévoda hrad buď zbořit, nebo předat vratislavskému biskupovi. Vybral si druhou možnost, neboť roku 1299 je hrad dosvědčen v držení biskupa a pod velením kastelána, kterým byl biskupův bratr Dětřich.
V první polovině 14. století byl hrad zastavován, a to i více držitelům současně, než jej roku 1345 částečně zdědil a částečně opět vykoupil biskup Přeclav z Pohořelé. Pak jej biskupové drželi přímo, a tehdy byly z hradu spravovány vsi Stará Červená Voda a Jindřichovice u Vidnavy. Za husitských válek hrad sice zřejmě obsazen nebyl, ale v důsledku finančního vyčerpání biskupské pokladny byl opět zastavován. Zástavními držiteli byli roku 1435 Pelkan z Kalkova, 1441 Hanušek z Mušína, 1443 vratislavská kapitula, 1455 Kryštof z Czechssdorfu, 1460–1470 Mikuláš Meinholt/Meynholt (výměnou za hrad Frýdberk) a po něm jeho syn Hynek, 1470–71 vratislavský kanovník a opavský vévoda Přemek II., 1472–1497 opět Hynek Meinholt a 1497–1505 jeho zeť Jindřich z Tetova.
Roku 1441 se Kaltenštejn stal svědkem násilných událostí, když se ho zmocnil rytíř Zikmund Rachna. Ten unesl dceru kladského hejtmana Půty z Častolovic, a když prchal před jejím otčímem Hynkem Krušinou z Lichtenburka, podařilo se mu hrad překvapivě obsadit. Biskupské vojsko však hrad hrad dobylo a hlavní protagonisté mučeni a popraveni.
Ač se tyto události stavu hradu zřejmě nedotkly, nebyl v 15. století opravován a již v jeho polovině byl zchátralý a jeho dispozice zastaralá. K opravám navrhovaným roku 1443 zřejmě nedošlo. Roku 1505 biskup Jan IV. Roth v rámci konsolidace biskupských držav na Jesenicku Kaltenštejn vykoupil ze zástavy. Nepřistoupil však k jeho opravě; naopak, již roku 1512 se uvádí, že jej nechal zcela zbořit proti vůli vratislavské kapituly. Podle tradice byl Kaltenštejn využit jako zdroj stavebního materiálu pro blízký hrad Jánský Vrch, jehož rozsáhlá rekonstrukce v té době probíhala.

Mezi středověkými hrady Slezska, které nesloužily jako základ novodobých staveb zámeckého typu, patří Kaltenštejn k nejzachovalejším. Východozápadně orientované vejčité jádro (maximální rozměry 45 × 30 m) nemuselo být, díky své poloze na vrcholku kupy, obklopeno příkopem. V jádře volně stojí kruhový bergfrit o průměru 10 m a výšce dosud 20 m. K hradbě jádra se přimyká dvoudílný palác. Před vstupem do hradu brankou v obvodní zdi jádra vznikla na severozápadní straně dvě předhradí. Pozdějšího původu než jádro hradu je parkánová zeď kolem celého vrcholu kopce s hlavní branou. Přístupová cesta k hradu vedla od jihu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaltenštejn

comments powered by Disqus

Imagini apropiate de Czech Republic

map

A: Kaltenstejn 3

de Milan Horák, la distanta de 10 metri

Kaltenštejn byl slezský hrad, ležící na osamělé kupě u Černé Vody v okrese Jeseník.Hrad Kaltenštejn j...

Kaltenstejn 3

B: Kaltenstejn 2

de Milan Horák, la distanta de 30 metri

Kaltenštejn byl slezský hrad, ležící na osamělé kupě u Černé Vody v okrese Jeseník.Hrad Kaltenštejn j...

Kaltenstejn 2

C: Jesenik Lazne - South Slope

de Libor Fettr, la 6.2 km distanta

South slope is located in Jesenik - Spa (Grafenberg) nearby the Priessnitz sanatorium. It is an artif...

Jesenik Lazne - South Slope

D: Sanatorium Priessnitz

de Libor Fettr, la 6.6 km distanta

 Sanatorium Priessnitz is the main spa building, founded in 1910 in Art Nouveau style, built by archi...

Sanatorium Priessnitz

E: Jesenik Lazne Colonnade

de Libor Fettr, la 7.2 km distanta

 The so-called Colonnade is a walking path in Jesenik - Spa (Grafenberg), with a view of the valley o...

Jesenik Lazne Colonnade

F: Silver creek waterfall

de Libor Fettr, la 7.6 km distanta

Silver Creek Waterfall (or Nyznerov Waterfall) is a tiny romantic waterfall in the Rychleby mountains...

Silver creek waterfall

G: Zamecke Namesti Jesenik

de Libor Fettr, la 8.2 km distanta

At Chateau Square in Jesenik we can see the parish church of the Assumption from 1882, a "water fort"...

Zamecke Namesti Jesenik

H: Priessnitz Statue Jesenik

de Libor Fettr, la 8.5 km distanta

Statue of Vincent Priessnitz "Health allegory" in Jesenik (former Freiwaldau). The author is Joseph O...

Priessnitz Statue Jesenik

I: Restaurant "U Dvou Stiru", Jesenik

de Libor Fettr, la 8.5 km distanta

Jesenik is my birthplace. And "U Dvou Stiru" (Two Scrorpions) is my brother's favourite pub. We met h...

Restaurant "U Dvou Stiru", Jesenik

J: Jesenik - meadow under Krizovy vrch

de Libor Fettr, la 8.9 km distanta

Meadow called "Fucik" above Jesenik served to several generations of Jesenik childern for their first...

Jesenik - meadow under Krizovy vrch

Aceasta panorama a fost facuta in Czech Republic

Aceasta este un ansamblu a Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.

Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.

It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.

There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!

In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.

The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.

The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.

We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.

Text by Steve Smith.

Distribuie aceasta panorama