0 Likes

Kaltenštejn
Czech Republic

Kaltenštejn byl slezský hrad, ležící na osamělé kupě u Černé Vody v okrese Jeseník.

Hrad Kaltenštejn je poprvé připomínán ve dvou listinách z let 1295 a 1296. Byl tehdy předmětem sporu mezi svídnickým vévodou Bolkem I. a vratislavským biskupem Janem Romkem. Hrad byl tehdy označován jako „nově postavený“, nacházel se v „Niské zemi“ (tedy na biskupské půdě) a držel jej vévoda, který jej vykoupil z rukou původních stavitelů hradu, označovaných za „nepřátele církve“.[1] Podle rozsudku vyneseného krakovským biskupem měl vévoda hrad buď zbořit, nebo předat vratislavskému biskupovi. Vybral si druhou možnost, neboť roku 1299 je hrad dosvědčen v držení biskupa a pod velením kastelána, kterým byl biskupův bratr Dětřich.

V první polovině 14. století byl hrad zastavován, a to i více držitelům současně, než jej roku 1345 částečně zdědil a částečně opět vykoupil biskup Přeclav z Pohořelé. Pak jej biskupové drželi přímo, a tehdy byly z hradu spravovány vsi Stará Červená Voda a Jindřichovice u Vidnavy. Za husitských válek hrad sice zřejmě obsazen nebyl, ale v důsledku finančního vyčerpání biskupské pokladny byl opět zastavován. Zástavními držiteli byli roku 1435 Pelkan z Kalkova, 1441 Hanušek z Mušína, 1443 vratislavská kapitula, 1455 Kryštof z Czechssdorfu, 1460–1470 Mikuláš Meinholt/Meynholt (výměnou za hrad Frýdberk) a po něm jeho syn Hynek, 1470–71 vratislavský kanovník a opavský vévoda Přemek II., 1472–1497 opět Hynek Meinholt a 1497–1505 jeho zeť Jindřich z Tetova.
Roku 1441 se Kaltenštejn stal svědkem násilných událostí, když se ho zmocnil rytíř Zikmund Rachna. Ten unesl dceru kladského hejtmana Půty z Častolovic, a když prchal před jejím otčímem Hynkem Krušinou z Lichtenburka, podařilo se mu hrad překvapivě obsadit. Biskupské vojsko však hrad hrad dobylo a hlavní protagonisté mučeni a popraveni.
Ač se tyto události stavu hradu zřejmě nedotkly, nebyl v 15. století opravován a již v jeho polovině byl zchátralý a jeho dispozice zastaralá. K opravám navrhovaným roku 1443 zřejmě nedošlo. Roku 1505 biskup Jan IV. Roth v rámci konsolidace biskupských držav na Jesenicku Kaltenštejn vykoupil ze zástavy. Nepřistoupil však k jeho opravě; naopak, již roku 1512 se uvádí, že jej nechal zcela zbořit proti vůli vratislavské kapituly. Podle tradice byl Kaltenštejn využit jako zdroj stavebního materiálu pro blízký hrad Jánský Vrch, jehož rozsáhlá rekonstrukce v té době probíhala.

Mezi středověkými hrady Slezska, které nesloužily jako základ novodobých staveb zámeckého typu, patří Kaltenštejn k nejzachovalejším. Východozápadně orientované vejčité jádro (maximální rozměry 45 × 30 m) nemuselo být, díky své poloze na vrcholku kupy, obklopeno příkopem. V jádře volně stojí kruhový bergfrit o průměru 10 m a výšce dosud 20 m. K hradbě jádra se přimyká dvoudílný palác. Před vstupem do hradu brankou v obvodní zdi jádra vznikla na severozápadní straně dvě předhradí. Pozdějšího původu než jádro hradu je parkánová zeď kolem celého vrcholu kopce s hlavní branou. Přístupová cesta k hradu vedla od jihu.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaltenštejn

View More »

Copyright: Milan Horák
Type: Spherical
Resolution: 10700x5350
Taken: 09/04/2012
Uploaded: 12/04/2012
Actualizat: 17/10/2014
Vizualizari:

...


Tags: jeseniky; Černá voda; kaltenštejn; czech republic; morava; schwarzwasser; czarna woda; rychlebské hory
comments powered by Disqus

Milan Horák
Kaltenstejn 3
Milan Horák
Kaltenstejn 2
Libor Fettr
Jesenik Lazne - South Slope
Libor Fettr
Sanatorium Priessnitz
Libor Fettr
Jesenik Lazne Colonnade
Libor Fettr
Silver creek waterfall
Libor Fettr
Zamecke Namesti Jesenik
Libor Fettr
Priessnitz Statue Jesenik
Libor Fettr
Restaurant "U Dvou Stiru", Jesenik
Libor Fettr
Jesenik - meadow under Krizovy vrch
Libor Fettr
Panorama of Hruby Jesenik Mountains from Mytinka
Libor Fettr
The Forest bar
Brandon Ore
Bienville Place, New Orleans, Louisiana
Stefano Gelli
Operating Room
Vincent Lawrence
Hunter's Beach Head
Vincent Lawrence
Southwall Dawn
Malinnikov Ruslan
Boudhanath Stupa Kathmandu Nepal
Cedric Simon
Marina at Puerto de Mogán, Gran Canaria
H.J.Weber
KZ-Auschwitz - Crematorium Interior
H.J.Weber
KZ-Auschwitz - Gas Chamber
Salma ElDardiry
Philae Marina sunset afterglow
zeljko soletic
Mona Lisa, Room 6, Denon
Michał Nyklewicz
Starry night at river Biam
Malinnikov Ruslan
Patan Durbar Square (Katmandu Lalitpur )
Milan Horák
novy most pres Moravu
Milan Horák
Smetanovy sady Olomouc
Milan Horák
Rybníček -Smetanovy sady
Milan Horák
Werichova
Milan Horák
Kaltenstejn 3
Milan Horák
Radegast
Milan Horák
Restaurace Fontána - Smetanovy sady - Olomouc
Milan Horák
Klasterni hradisko - Olomouc
Milan Horák
Kaltenstejn 2
Milan Horák
Kaltenštejn
More About Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.Text by Steve Smith.