0 Likes

Slovakia beckov hrad 5
Slovakia

Beckovský hrad s podhradskou osadou tvorí dôležitú súčasť dejín Slovenska. Ako strážny hrad nad dôležitým brodom Váhu v priestore „Beckovskej brány" bol nedobytným hradom. Do polovice 13. stor. zaberal len vrcholovú plochu brala vymedzenú hradbami, ktoré sledovali okraj skaly. Na najvyššom mieste stál dvojpodlažný palác s cisternou. Na prelome storočia vznikla hranolová veža -„Doujou." V 14. stor. vykopali studňu, po obvode múrov postavili hospodárske budovy a na južnej strane otvorenú vežu. Je možné, že

v časti prestavby sa uskutočnili za panstva Matúša Cáka Trenčianskeho, ktorý vlastnil hrad do svojej smrti vr. 1321, kedy sa Beckov vrátil do rúk kráľa.
V r. 1388 dostal hrad do dedičnej dŕžavy Stibor zo Stiboríc, verný rytier kráľa Žigmunda Luxemburského, až do svojej smrti v r. 1414 zastával hodnosť sedmohradského vojvodu. Prestavba hradu trvala niekoľko desaťročí. Dolné nádvorie po prestavbe bolo určené pre posádku a hospodárske budovy. Horný hrad na vrchole brala bol sídlom pána. Na západnej strane, kde už nezostal priestor na výstavbu ďalšieho krídla viedla cez obvodový hradný múr dvojpodlažná uzavretá pavlač, pričom na najvyššom mieste bola rozšírená smerom von o obrannú galériu. Vybudoval nový západný palác prepojený vstupnou chodbou so sedíliami. Horný hrad tvoril uzavretý komplex budov, bol samostatným obranným celkom, dostať sa doň bolo možné z dolného nádvoria cez padací most a niekoľko etážových priestorov.
Vysoké kolmé bralo bolo chránené Váhom, ktorý tiekol tesne pod hradnou skalou. Západný palác slúžil na reprezentatívne účely. V Stiborových časoch sa vzácne používalo už aj okenné sklo. Dôležitou súčasťou bola hradná kaplnka, dal ju vybudovať Stibor, bola priamo spojená s prvým poschodím obytného traktu a bola rovnako prepychová ako celý palác. Maliarska výzdoba kaplnky bola skvostom ako i 182 cm vysoká madona (teraz umiestnená v kostole v Koryčanoch na Morave).
Beckov po prestavbe uskutočnenej Stiborom sa stal jednou z najluxusnejších rezidencií tých čias. Tak to bolo i za Bánfiovcov, ktorí vlastnili hrad až do vymretia rodu v r. 1644. Po rozdelení medzi príbuzné šľachtické rody hrad chátral, v roku 1729 ho zničil požiar.

View More »

Copyright: Miroslav olešnaník
Typ: Spherical
Resolution: 11332x5666
Uppladdad: 29/06/2009
Uppdaterad: 20/02/2012
Visningar:

...


Tags: slovakia; castle; beckov
comments powered by Disqus

Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 3
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 4
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 2
Miroslav Olešnaník
Slovakia beckov hrad 1
Sergej Esnault
Opustený židovský cintorín pri hrade Beckov - Slovakia
Miroslav Olešnaník
Slovakia zelena voda topfest2009
Miroslav Olešnaník
EFFLEURAGE Sauna Masage 2
Miroslav Olešnaník
EFFLEURAGE Sauna Masage 1
Tristo Sestdesiat
Between two ponds
Pavol Sandor
Čachtice castle tower
Pavol Sandor
Castle Čachtice northern gateway
Pavol Sandor
Čachtice upper castle courtyard castle
Willy Kaemena
Tween Decks Passengers
Willy Kaemena
Immigration Ellis Island
Willy Kaemena
Sanitary Facilities
Jean-Pierre Lavoie
Municipal assembly at Montreal City Hall
Igor Kristov
Colosseum at dusk
Jan Koehn
St. Michaelis Church 1
Carlos Chegado
Dolce Vita Antas Shopping Center Zara
Thomas Krueger
Harbour of Framura
Willy Kaemena
Gallery of 7 Millions
dieter kik
Quimper Pont Ste Catherine
T. Emrich
Kitchenparty at "Der Alpenhof"
Jean-Pierre Lavoie
Farewell in Montreal Nord
Miroslav Olešnaník
Slovakia vysoke tatry 2012 lomnicky stit 3
Miroslav Olešnaník
Castle Strecno Chapel
Miroslav Olešnaník
Img 3315 Panorama Sphere
Miroslav Olešnaník
City center Martin
Miroslav Olešnaník
Slovakia piestany airport nld2009 exhibition 1
Miroslav Olešnaník
Slovakia lucanska fatra jesenna priroda
Miroslav Olešnaník
Slovakia zilina 2011 sturova zaymusova ulica
Miroslav Olešnaník
Slovakia zilina sms2009 marianske kovac 2
Miroslav Olešnaník
Slovakia novot 2013 furmanske dni silove preteky
Miroslav Olešnaník
Franciscan Garden, Old Town - Prague 1
Miroslav Olešnaník
Hlbocky waterfall
Miroslav Olešnaník
Slovakia terchova janosikove dni 2009 5
Mer om Europe

Europe is generally agreed to be the birthplace of western culture, including such legendary innovations as the democratic nation-state, football and tomato sauce.The word Europe comes from the Greek goddess Europa, who was kidnapped by Zeus and plunked down on the island of Crete. Europa gradually changed from referring to mainland Greece until it extended finally to include Norway and Russia.Don't be confused that Europe is called a continent without looking like an island, the way the other continents do. It's okay. The Ural mountains have steadily been there to divide Europe from Asia for the last 250 million years. Russia technically inhabits "Eurasia".Europe is presently uniting into one political and economic zone with a common currency called the Euro. The European Union originated in 1993 and is now composed of 27 member states. Its headquarters is in Brussels, Belgium.Do not confuse the EU with the Council of Europe, which has 47 member states and dates to 1949. These two bodies share the same flag, national anthem, and mission of integrating Europe. The headquarters of the Council are located in Strasbourg, France, and it is most famous for its European Court of Human Rights. In spite of these two bodies, there is still no single Constitution or set of laws applying to all the countries of Europe. Debate rages over the role of the EU in regards to national sovereignty. As of January 2009, the Lisbon Treaty is the closest thing to a European Constitution, yet it has not been approved by all the EU states. Text by Steve Smith.