N
Projections and Nav Modes
  • Normal View
  • Fisheye View
  • Architectural View
  • Stereographic View
  • Little Planet View
  • Panini View
Click and Drag / QTVR mode
Share this panorama
For Non-Commercial Use Only
This panorama can be embedded into a non-commercial site at no charge. Read more
Do you agree to the Terms & Conditions?
For commercial use, contact us
Embed this Panorama
WidthHeight
For Non-Commercial Use Only
For commercial use, contact us
LICENSE MODAL

2 Likes

Sferano 053. Gdynia Downtown, Gdynia Modernism (09)
Poland

Sferano-053. PL, Woj. Pomorskie, Gdynia. Dom Mieszkalny Funduszu Emerytalnego BGK, ul. 3 Maja 27-31, ul. Batorego 36: "budynek zlokalizowany przy ul. 3 Maja, pomiędzy ul. 10 Lutego a ul. Batorego, zaprojektował inż. architekt Stanisław Ziołowski. Inwestorem był Fundusz Emerytalny Pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to największy kubaturowo budynek mieszkalny międzywojennej Gdyni, a jego długość wzdłuż ul. 3 Maja wynosi ponad 90 metrów.


Gmach wzniesiono w trzech odrębnych etapach w latach 1935-1939 i w zasadzie są to trzy oddzielne budynki z niezależną konstrukcją, od zewnątrz znakomicie ze sobą zespolone. Jako pierwsza powstała część narożna przy skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i 3 Maja, jako druga część od ul. 3 Maja i jako trzecia część narożna przy skrzyżowaniu ul. 3 Maja i Batorego. Budynek ma nowoczesną konstrukcję żelbetową z ceglanym wypełnieniem.

Budowa części pierwszej o wysokości ośmiu kondygnacji (z półokrągłą wieżą o wysokości 9 kond.) z uwagi na przekroczenie obowiązujących przepisów była poprzedzona bogatą korespondencją prowadzoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Komisariatem Rządu w Gdyni. W uzgadnianiu budynku o tak znacznej wysokości uczestniczyli także m.in. Wojewoda Pomorski i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które zgłaszało liczne wątpliwości. Inwestor jednak zamierzał jak najbardziej intensywnie zabudować narożną działkę. Ostatecznie 27 lutego 1935 r. Pomorski Urząd Wojewódzki w Toruniu zgodził się na budowę domu o wysokości 8 kondygnacji pod warunkiem zharmonizowania z otoczeniem i dostosowania kolorystyki elewacji do pobliskiego budynku ZUS (po wojnie PLO). Pozwolenie na budowę części pierwszej wydano 24 października 1935 r., w stanie surowym część ta była gotowa 20 lutego 1936 r. a więc już po czterech miesiącach. Natomiast wykończoną całkowicie część pierwszą odebrano „w stanie gotowym" 3 października 1936 r.

Pozwolenie na budowę części drugiej wydano 16 czerwca 1937 r., do odbioru stanu surowego zgłoszono 27 września 1937 r., a do stanu gotowego 17 marca 1938 r. Pozwolenie na budowę części trzeciej wydano 17 sierpnia 1938 r., a budowę rozpoczęto 23 sierpnia 1938 r. jak wynika z fotografii archiwalnych część tę udało się zrealizować do wybuchu II wojny światowej.

Powstała jako pierwsza, część narożna przy skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i 3 Maja ma okładziny elewacji frontowych z płyt wapienia wydobytego z kamieniołomów z okolic Pińczowa. Pozostałe części mają elewacje od strony ulic wykończone tynkami wapiennymi imitującymi do złudzenia kamienne okładziny.

Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego. W trzecim etapie budowy, pod częścią skrzydła od ul. Batorego i częścią podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ul. Batorego. Jest to jedyny garaż podziemny w śródmieściu międzywojennej Gdyni. Garaż ma boksy na 14 samochodów i wyposażony jest w wyrzutnię powietrza na podwórzu, której nadano formę żelbetowej altany.

Obiekt wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków w 1983 roku. Nr w rej.zab. 1036 (dawny numer 890)"

Budynek ZUS, ul. 10 Lutego 24: "zaprojektowany przez Romana Piotrowskiego jako siedziba Zakładu ubezpieczeń Społecznych, zrealizowany w latach 1935 – 36. Jeden z symboli modernistycznej  architektury Gdyni. Charakterystyczna dla stylu – duża powierzchnia okien, jasna elewacja , prosta forma.Po wojnie był siedzibą Polskich Linii Oceanicznych, dziś mieszczą się tu różne firmy i instytucje".

(info za: http://www.gdynia.pl/wszystko/o/gdyni/historia/5682_54460.html)

 

View More »

Copyright: Bartłomiej Ponikiewski
Type: Spherical
Resolution: 9000x4500
Taken: 17/04/2011
Uploaded: 19/06/2011
Updated: 01/04/2015
Views:

...


Tags: gdynia; downtown; modernism; city center; spring; batorego street; 10 lutego street
comments powered by Disqus
More About Poland