Open Map
Close Map
N
Projections and Nav Modes
  • Normal View
  • Fisheye View
  • Architectural View
  • Stereographic View
  • Little Planet View
  • Panini View
Click and Drag / QTVR mode
Share this panorama
For Non-Commercial Use Only
This panorama can be embedded into a non-commercial site at no charge. Read more
Do you agree to the Terms & Conditions?
For commercial use, contact us
Embed this Panorama
WidthHeight
For Non-Commercial Use Only
For commercial use, contact us
LICENSE MODAL

0 Likes

Besiktas Square
Istanbul

Beşiktaş Meydanı; İBB tarafından yürütülen meydan  düzenleme projesi ile yayalaştırılmadan önce şimdiki halini belgelemek için gerçekleştirdiğimiz sanal gezinti için Kasım ayının iyice sarıya çalan ışığı oldukça farklı bir atmosfer sağladı.

Daha önce eski Beşiktaş belediye başkanlarından Ayfer Atay tarafından gerçekleştirilen proje ile Beşiktaş Halk Pazarı yıkılılarak yeniden düzenlenen meydana Atatürk Cumhuriyet Demokrasi Anıtı’da dahil edilmişdi.Yeni proje ile  tarihi, turistik, kültürel ve ticaret işlevleri bulunan Beşiktaş Meydanında, heykelden sahile kadar inen bir meydan gelişecek. Proje ile iskeleden başlayan meydanın tamamı, trafikten arındırılarak yayalara kesintisiz olarak denizle buluşma imkanı sağlanacak. Meydandaki tüm araç trafiği yerin altına alınacağı için denizin önü tamamen yayalara açılacak ve deniz ile tarihi Köyiçi Meydanı birleşecek. Proje kapsamında, 10 bin metrekareye yakın alan yayalaştırılacak.
Umarız İstanbullular için eski halini özlemediğimiz keyifli bir yaşam alanı oluşturulur.

View More »

Copyright: Yavuz Sevimli Panoramikistanbul.Com
Type: Spherical
Resolution: 6000x3000
Taken: 15/12/2009
Uploaded: 15/12/2009
Updated: 06/01/2019
Views:

...


Tags: square; beşiktaş; istanbul; monument
comments powered by Disqus
More About Istanbul

Istanbul (historically Byzantium and later Constantinople; see the other names of Istanbul) is the largest city of Turkey and the third largest city in the world. The city covers 27 districts of the Istanbul province.It is located on the Bosphorus Strait and encompasses the natural harbor known as the Golden Horn, in the northwest of the country. It extends both on the European (Thrace) and on the Asian (Anatolia) side of the Bosphorus, and is thereby the only metropolis in the world which is situated on two continents. In its long history, Istanbul served as the capital city of the Roman Empire (330–395), the East Roman (Byzantine) Empire (395–1204 and 1261–1453), the Latin Empire (1204–1261), and the Ottoman Empire (1453–1922). The city was chosen as joint European Capital of Culture for 2010. The historic areas of Istanbul were added to the UNESCO World Heritage List in 1985.


It looks like you’re creating an order.
If you have any questions before you checkout, just let us know at info@360cities.net and we’ll get right back to you.