Open Map
Close Map
N
Projections and Nav Modes
  • Normal View
  • Fisheye View
  • Architectural View
  • Stereographic View
  • Little Planet View
  • Panini View
Click and Drag / QTVR mode
Share this panorama
For Non-Commercial Use Only
This panorama can be embedded into a non-commercial site at no charge. Read more
Do you agree to the Terms & Conditions?
For commercial use, contact us
Embed this Panorama
WidthHeight
For Non-Commercial Use Only
For commercial use, contact us
LICENSE MODAL

0 Likes

Sveti Stefan Bulgarian Orthodox Church
Istanbul

Stefan Sveti Kilisesi, ilk prefabrik yapılardan biri olarak dünya mimarlık tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Eser hakkında İstanbul Ansiklopedisi´nde bir yazı kaleme alan Mete Tapan ve Hasan Kuruyazıcı´nın belirttiğine göre yapı, neobarok ve neogotik tarzın özelliklerini taşıyor. yapı hakkında Yapının taşıyıcı iskeleti çelik profillerden oluşturulmuş, sonra da üzeri sac ve döküm levhalarla kaplanmıştır. Pencere doğramaları, , kapı ve pencereleri çevreleyen süsler, dış cephe boyunca her aksı belirtecek biçimde düzenlenmiş köşelerin başlıkları, pencere kenarındaki sütunları taşıyan konsollar, bütün yapıya saçak hizasında dolanan silmelerin arasındaki eski çelenk motifleri dökümdendir. Bütün parçalar birbirine dev cıvata - somun, perçin ya da kaynakla birleştirilmiştir. Yapıldığı dönemde Avrupa´da çok yaygın olan tarihselci (historisist) mimarlık doğrultusunda, seçmeci (eklektik) bir anlayışla biçimlendirilmiştir. Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce mimarın ve meraklının ziyaretine uğrayan bu önemli eser, yüzyılı aşkın bir zamandır Fener´de bir pırlanta gibi yükseliyor.

Copyright: Mehmet Ozcan
Type: Spherical
Resolution: 10000x5000
Taken: 11/12/2008
Uploaded: 27/12/2008
Views:

...


Tags: sveti stefan bulgar kilisesi; bulgar kilisesi; haliç; fener; balat; orthodox; church; orthodox church; istanbul; bulgarian; vr; 360; mehmet ozcan; golden horn; landmark; türkiye
More About Istanbul

Istanbul (historically Byzantium and later Constantinople; see the other names of Istanbul) is the largest city of Turkey and the third largest city in the world. The city covers 27 districts of the Istanbul province.It is located on the Bosphorus Strait and encompasses the natural harbor known as the Golden Horn, in the northwest of the country. It extends both on the European (Thrace) and on the Asian (Anatolia) side of the Bosphorus, and is thereby the only metropolis in the world which is situated on two continents. In its long history, Istanbul served as the capital city of the Roman Empire (330–395), the East Roman (Byzantine) Empire (395–1204 and 1261–1453), the Latin Empire (1204–1261), and the Ottoman Empire (1453–1922). The city was chosen as joint European Capital of Culture for 2010. The historic areas of Istanbul were added to the UNESCO World Heritage List in 1985.


It looks like you’re creating an order.
If you have any questions before you checkout, just let us know at info@360cities.net and we’ll get right back to you.