N
Projections and Nav Modes
  • Normal View
  • Fisheye View
  • Architectural View
  • Stereographic View
  • Little Planet View
  • Panini View
Click and Drag / QTVR mode
Share this panorama
For Non-Commercial Use Only
This panorama can be embedded into a non-commercial site at no charge. Read more
Do you agree to the Terms & Conditions?
For commercial use, contact us
Embed this Panorama
WidthHeight
For Non-Commercial Use Only
For commercial use, contact us
LICENSE MODAL

0 Likes

Zoo Ostrava Koza domácí kamerunská
Czech Republic

Na statku

 

Expozice Na statku vznikla přestavbou původní dětské kontaktní zoo. Kromě koz, ovcí kamerunských a ovcí valašek jsou v ní nově také krávy, prasata, králíci a morčata.

 
Kozy a ovce obývají výběh, do něhož se dá přímo vstoupit. Do výběhu se pohodlně dostanou také lidé na vozíčku či maminky s kočárky. Kozy i ovečky jsou velmi přátelské a děti si je mohou pohladit i nakrmit přímo ve výběhu.

Koza domácí kamerunská je jedním z plemen západoafrické zakrslé kozy, v kohoutku je vysoká přibližně 45 cm. Jedná se o velmi odolné a nenáročné zvíře. V  Africe je chována zejména pro maso, mléko a kvalitní kůži.

Ovce domácí kamerunská pochází rovněž z Afriky. Zvláštností je, že postrádá typické ovčí rouno, díky čemuž bývá často zaměňována s kozou.
Ve společném výběhu najdete také jedinou zástupkyni českého plemene kozy domácí.

Do expozice se vrátily také ovce domácí valašky, naše původní plemeno.

Mezi nové obyvatele ostravské zoo patří krávy.

Téměř roční jalovička je zástupkyní českého strakatého skotu, původního českého plemene. Společný výběh obývá s 5 měsíčním telátkem plemene Jersey, které naopak pochází z anglického ostrova Jersey v Lamanšském průlivu. Návštěvníci mohou do stáje krav přímo vejít. Ve stáji jsou rovněž králíci a morčata.

Neméně atraktivní jsou i dvě nová plemena prasete domácího, která obývají samostatné výběhy. Prvním z nich je plemeno mangalica, které je chováno hlavně na Balkáně a v Maďarsku. Jde o jediné dodnes chované tzv. kadeřavé prase. Vyznačuje se zvláštní odolností vůči nepřízni počasí a může vážit až 300 kg. Druhým  plemenem prasete domácího je přeštické prase, původní české středně velké plemeno, které je velmi plodné. Prasnice mívají 10 až 16 selátek.

 

http://www.zoo-ostrava.cz/cz/prochazka-po-zoo/interaktivni-mapa-zoologicka/19-na-statku.html

View More »

Copyright: Richard Toman
Type: Spherical
Resolution: 9256x4628
Taken: 01/03/2011
Uploaded: 01/03/2011
Updated: 08/03/2015
Views:

...


Tags:
comments powered by Disqus
More About Czech Republic

The Czech Republic is a cool little landlocked country south of Germany and Poland, with a national addiction to pork and beer. Potatos, cabbage, and dumplings are close behind them, and they also have this great bar food called "utopenec." It means "a drowned man," it's pickled sausage with onions, perfect with some dark wheat bread and beer. The Czech bread is legendary, like a meal all by itself.Czechoslovakia first became a sovereign state in 1918 when it declared independence from the Austro-Hungarian Empire. The state of Czechoslovakia lasted until the "Velvet Divorce" of 1993, which created Slovakia and the Czech Republic.It was occupied by Germany in WWII but escaped major damage, unlike most other European cities. The nation's capital, Prague, retains some of Europe's most beautiful Baroque architecture as well as one of the largest medieval castle complexes still standing. The President of the Czech Republic has his offices in the Prague Castle even today.There was a coup d'etat in 1948 and Czechoslovakia fell under Soviet rule. For fifty years Czechoslovakia was a Socialist state under the USSR, subject to censorship, forced atheism and even the arrest of jazz musicians!In 1989, communist police violently squashed a pro-democracy demonstration and pissed everybody off so bad that a revolution erupted over it, finally ending the Communist rule.The next twenty years saw rapid economic growth and westernization. Today in Prague you can eat at McDonald's or KFC, shop for snowboarding boots and go see a punk rock show.The Czech Republic took over the presidency of the European Union in January 2009. This instantly created lots of political drama because the President of the Czech Republic, Vaclav Klaus, is a renowned Euroskeptic.We anxiously await the outcome of "President Klaus vs. the Lisbon Treaty", a world heavywieght fight sceduled for spring 2009.Text by Steve Smith.